У місті Бидгощ (Польща) відбулась перша зустріч проєктної команди із запуску JATEC (NATO-Ukraine Joint Analysis, Training and Education Centre) — першої спільної інституції Північноатлантичного альянсу та України.

Про це повідомляє пресслужба уряду.

За словами віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, Україна розглядає Центр, поряд з механізмами Ради Україна — НАТО, як додатковий структурний елемент для інтеграції в Альянс.

"Тому дуже важливо, щоб JATEC був дієвою інституцією, юридично і практично інтегрованою у більш широку структуру НАТО", — сказала міністерка.

У Польщі почала працювати JATEC — команда із запуску першої спільної інституції України та НАТО

Вона закликала проєктну команду зосередитися на актуальних питаннях, які сприятимуть пошуку ефективних рішень у сфері безпеки та оборони, зокрема, в контексті російської агресії.

"Україні стануть у нагоді будь-які практичні знання та досвід, які можуть допомогти нам захистити людей і забезпечити власну безпеку, хай то на землі, у небі, на морі чи у кіберпросторі", — сказала Стефанішина.

Рішення про запуск JATEC ухвалили за результатами засідання Ради Україна – НАТО на рівні міністрів оборони 15 лютого 2024 року.

Завданнями Центру стануть:

спільний аналіз та узагальнення досвіду у сфері оборони та безпеки; удосконалення системи підготовки та військової освіти; сприяння підвищенню взаємосумісності; розвиток спроможностей Сил оборони України.

Робота Центру спрямована на досягнення повної взаємосумісності Збройних сил України та сил країн-членів НАТО.

Перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація повернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

Рада Україна-НАТО

Створення Ради Україна-НАТО є одним з трьох елементів пакета, щоб Україна ще більше наблизилася до НАТО і до членства в Альянсі.

Генеральний секретар Єнс Столтенберг під час саміту у Вільнюсі пояснив, чим робота Ради Україна-НАТО буде відрізнятися від попередньої комісії. За його словами, члени Ради зможуть ухвалювати рішення на рівні союзників по Альянсу.

21 лютого 2024 року в коментарі Суспільному генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що зараз "занадто рано говорити" про вступ України в НАТО. Проте, за словами генсека, потрібно вирішити, як бути з тим, що триває війна, адже блок не хоче вступати у пряму конфронтацію із Росією.

Джерело