Новини та події Рівного та Рівненської області 14 лютого 2024 року: фото, відео, коментарі, які вдалось зібрати Суспільному.

Марки із серії "Підпільна пошта України" експонують у Дубенському замку на Рівненщині. Це унікальні філателістичні знаки, які з 1949 року використовували для популяризації української історії та культури.

Детальніше про Підпільну пошту України Суспільному розповіла головна зберігачка фондів Державного історико-культурного заповідника Дубна Еліна Посільська.

Демонтаж Островського,

Чотири альбоми з майже 2,5 тисячами марок декілька років тому музейникам передав дубенчанин Михайло Мельниченко. Тема одного з цих альбомів — Підпільна пошта України" (ППУ).

З 8 лютого в Дубенському історико-культурному заповіднику виставили частину цієї колекції – 20 маркових блоків ППУ. Разом із монетами ЗСУ їх розмістили в експозиції "Карбована історія", що діє в палаці князів Любомирських.

"Марки Підпільної пошти України – рідкісні. Їх не використовували для поштових потреб. Вони відігравали ідеологічну та пропагандистську роль: популяризували на світовому рівні українську історію, культуру, політичних діячів, видатних осіб та події, які відбувалися в Україні. Кожна з цих марок – витвір мистецтва і маленька сторінка української історії", – розповіла Еліна Посільська.

В експозиції згодом планують виставити усю колекцію марок. Серед них – знаки на тему мистецтва, спорту, присвячені видатним діячам та визначним подіям. Також є марки про рослинний і тваринний світ.

"Вартість марок різна. Вони зараз в процесі вивчення, дослідження, паспортизації. Але для нас, музейних працівників, вони безцінні. Далеко не всі музеї можуть похвалитися такими марками, адже зазвичай вони в обігу серед колекціонерів", – додала Еліна Посільська.

Довідкова інформація

За даними сайту Марки України, Підпільна пошта України – це спілка, заснована у 1949 році у Мюнхені, яка діяла за межами України під керівництвом Організації Українських Націоналістів. ППУ випускала та розповсюджувала поштові марки української тематики, які спочатку друкували в Німеччині, а потім і в інших країнах.

"Марки ППУ не були поштовими, а мали соціальне та культурне значення. Емігранти наклеювали їх на поштову кореспонденцію поряд із офіційними державними марками поштових служб країн, де вони проживали. Випуски ППУ нагадували про рідний дім та інформували світ, про існування такої нації, як українці", — йдеться у повідомленні.

Гроші, отримані з продажу марок , спрямовували на підтримку діяльності ОУН у боротьбі за українську державність.

"Часто вони викликали резонанс у світовому товаристві філателістів. Численні поодинокі випуски ППУ належать до найкращих видань української недержавної філателії та високо цінуються серед колекціонерів", — зазначили на сайті Марки України.

За час свого існування Підпільна пошта України видала майже 3 700 основних типів своїх марок.

ППУ припинила існувати у 1983 році, коли помер її координатор Любомир Рихтицький.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На Рівненщині 15 лютого синоптики прогнозують мінливу хмарність, без істотних опадів. Вночі та вранці — слабкий туман, на окремих ділянках доріг — ожеледиця. Вітер — північно-західний, 7-12 м/с. Про це інформує обласний центр з гідрометеорології.

Температура по області: вночі — від 1-4º тепла, вдень — 2-7º тепла. Погода у Рівному: вночі 0-2º морозу, вдень — 4-6º тепла.

Волонтерка Ірина Соловей із Володимирця на Рівненщині організовує "святкові донати". Так вона називає короткострокові збори для допомоги окремим підрозділам ЗСУ, які вона оголошує до певних дат. До Дня закоханих жінка оголосила шостий "святковий донат", який триватиме до 15 лютого.

Ірина Соловей розповіла Суспільному, що кожен збір для допомоги військовим виникає спонтанно:

"Переважно це моменти, коли я бачу, що військовим потрібна допомога, а як це все швидко організувати — рідні не знають. Зазвичай, це одноденна акція, бо основний потік донатів йде в перші години після написання посту. Збір за такий короткий термін — це й демонстрація того, що можемо швидко зробити добру справу".

Збір до Дня Закоханих — шостий "святковий донат". Він триватиме до 15 лютого.

"Кожен матиме можливість отримати від мене подарунок за свою небайдужість та допомогу", — поділилася волонтерка.

За її словами, йдеться про футболки та чашки з власними макетами патріотичних картинок, які присвячені тим, хто донатить постійно.

"Зазвичай, це одні і ті ж люди. Для мене — це теж свого роду супергерої!"

Власна колядка та іменний дрон

Як зазначила волонтерка, перший "святковий донат" вона організувала до Дня святого Миколая.

"Всі ми були дітьми й подарунки любили отримувати і в мене виникла ідея зробити подарунок для ЗСУ. Зібрала 9 038 грн, ці гроші відправили на авто для підрозділу ППО".

Вдруге Ірина оголосила збір на Різдво. Для цього написала власну колядку й зібрала за день 11 233 грн.

"В той момент земляк Сергій Скібчик оголосив збір на антидроновий радар та дрони. Він на фронті з перших днів і ніколи не звертався за допомогою. Тому сума пішла на цей збір. Так з'явився іменний дрон-бомбер Ірини Соловей, який полетів рятувати Запорізький напрямок".

Таким же "святковим донатом" до Нового року жінка зібрала 8 448 грн, які відправила на зенітний прожектор для 104 ОБТрО. До Всесвітнього дня "Дякую" вдалося зібрати 13 670 грн — гроші передали на придбання автомобіля. Зібрані у День Соборності 9 988 грн перерахували "Едельвейсам" для придбання квадрокоптерів Mavic.

Загальна сума зібраних "святкових донатів" — понад 50 тисяч гривень.

"Коли наша зібрана сума перераховується на той чи інший збір — це дуже хвилюючий момент, бо ніхто до останнього не знає, куди будуть спрямовані кошти. І ми отримуємо безліч слів вдячності від хлопців. Паралельно це ніби реклама самого збору, до якого долучаємося коштами зі "святкового донату" — й він дуже швидко "закривається".

Суми з малих донатів

Ірина Соловей зазначила, що донатять звичайні люди, які хочуть бути корисними та роблять все, що можуть, щоб наблизити перемогу:

"Зазвичай, зібрана сума складається з малих донатів. Це суми у 10, 20, 50, 100, 200 грн. І це найбільше приємно, тому що люди віддають все, що мають, а це означає, що нам є за що і за кого боротися".

Свічки, буржуйки і гвинтівка помсти

Ірина активно волонтерить із початку повномасштабного вторгнення, у неї тато та брат на фронті. Жінка разом з чоловіком виготовляють окопні свічки та організовують майстер-класи для тих, хто хоче долучитися до такої роботи, разом з іншими волонтерами плете маскувальні сітки, збирає матеріали на буржуйки — їх робить чоловік Ірини. На початку лютого вона зібрала кошти для придбання снайперської гвинтівки на фронт — в пам'ять про загиблого друга Олега Китуна. Збір назвали "На гвинтівку помсти".

"Це був мій проєкт помсти за друга. А рубрика "Святковий донат" стала частинкою моєї волонтерської діяльності. Кожного разу я її вдосконалюю і доводиться фантазувати над новими зборами, щоб це було і цікаво і продуктивно. Це наша країна, і ми будемо за неї боротися до кінця! А ЗСУ відчувають нашу підтримку, ось так ми надихаємо один одного!"

В лікарні померла жінка, яка отримала травми внаслідок розбійного нападу на Рівненщині. Слідство за фактом нападу на двох жительок Дубенського району та погроз поліцейському гранатою триває.

Про це 14 лютого повідомила пресофіцерка поліції в області Катерина Загурська.

Що це за справа

За версією слідства, у ніч проти 1 лютого в Дубенському районі чоловік пробрався до чужого будинку. Він напав на двох жінок, завдав їм вогнепальних та різаних ран.

"Близько четвертої ранку до помешкання 40-річної жительки села Бондарі постукали перелякані та закривавлені сусідки 79 та 58 років і повідомили, що невідомий чоловік у білому одязі розбив вікно та озброєний пробрався в будинок. Вимагаючи гроші, бив їх сокирою та стріляв. Не отримавши коштів, втік. Жінкам вдалося вибратися з помешкання та звернутися за допомогою", — зазначила Катерина Загурська.

Хірург Дубенської райлікарні Юрій Кайда 3 лютого повідомив, що пацієнток госпіталізували із вогнепальними ранами грудей:

"Грудної клітини, а в іншої — грудей та голови. Жінок транспортували в операційну, первинно обробили вогнепальні поранення, видалили кулі. На даному етапі їхньому життю нічого не загрожує".

12 лютого одна з травмованих, 79-річна жінка, померла в реанімації Дубенської лікарні.

Спецоперація "Сирена"

Поліцейські організували спецоперацію "Сирена", щоб затримати підозрюваного у розбійному нападі. Вони виявили чоловіка в білому маскувальному костюмі посеред засніженого поля біля сусіднього села.

"Нападник зрозумів, що викритий тож почав утікати. Коли поліцейські наблизились до нього, той повернувся та висмикнув чеку із гранати, погрожуючи усіх підірвати", — додала пресофіцерка.

Правоохоронці переконали чоловіка здатися.

"Оточений поліцейськими, він сам привів боєприпас у безпечний стан та поклав його на землю. У 42-річного жителя села Молодаво вилучили пристрій для відстрілу гумових куль типу револьвер, патрони, гільзи, бойову гранату РГД-5 із запалом, сокиру та інші речові докази. За місцем проживання чоловік під час обшуку виявили 200 грамів вибухової речовини, биту з металевим наконечником, корпус міни, три пістолети, понад 1 500 патронів різного калібру, ракетницю", — зазначила Катерина Загурська.

Що загрожує підозрюваному

Чоловіка затримали й оголосили про підозру. В поліції розслідують факт розбійного нападу, п

Джерело