Західні ЗМІ нарекли його “залізним генералом” — він мужній, стриманий, далекоглядний та мудрий, уникає публічності та займається своєю безпосередньою роботою. 

Саме під його керівництвом українські воїни змогли відстояти Київ, Чернігів, Суми та інші міста, на які зазіхав ворог. 

Він стояв на чолі армії, успіхами якої захоплюються у всьому світі. 

Відставка Валерія Залужного: все про шлях “залізного генерала”

Новини про можливу відставку головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного не так давно сколихнули Україну. І ось чутки досягли апогею — у четвер, 8 лютого, президент України Володимир Зеленський відправив у відставку головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.

ТСН.ua зібрав усе, що відомо про шлях Валерія Залужного та його заслуги. 

Дитяча мрія, що стала реальністю

Валерій Залужний народився у Новограді-Волинському (зараз — Звягель) на Житомирщині. Це представник українських вищих офіцерів, які вже не проходили військові навчальні заклади Радянській армії. Як розповідав сам генерал, замислюватися про військове майбутнє він почав з раннього віку.

У 1990-х Валерій Залужний навчався в Одеському вищому об'єднаному командному училищі й служив у ЗСУ на різних посадах — від командира взводу до командира батальйону. 

Пізніше був начальником штабу 24-ї бригади, а 2009 року став командиром 51-ї механізованої бригади. Учасник бойових дій на Донбасі.

Перший головком, який не служив у радянській армії

Шлях у військовій сфері Залужний розпочав вже за часів незалежності України, на відміну від великої кількості українських воєначальників, які служили ще при СРСР.

Валерій Федорович пройшов усі ступені кар'єри військового. Після закінчення училища в Одесі він був призначений начальником штабу і першим заступником 24-ої окремої механізованої бригади в Яворові Львівської області. 

Від 2009 до 2012-го командував 51-ою окремою механізованою бригадою.

Війна з Росією для Залужного розпочалася 2014 року. У липні його призначили заступником командира сектору “С” на Донеччині. 

“Для мене війна почалася в середині липня 2014 року, з призначенням заступником командира сектора “С”, який формувався на Донеччині. Відтоді керував майже всіма угрупованнями, які там створювали. Дійшов аж до начальника штабу Об'єднаних сил”, — розповідав генерал Залужний в інтерв'ю “Армія Inform”.

Керував майже всіма створеними на Донбасі військовими формуваннями. У 2018-2019 був першим заступником командувача Об'єднаних Сил — начальником штабу ООС.

Залужний командував батальйоном у боях під Дебальцевим. Під час його перебування на посаді ЗСУ звільнили селище Південне біля підконтрольної російським окупантам Горлівки та просунулися вперед поблизу Волновахи.

З отриманням звання генерал-майора 2017-го не поспішав переводитися на штабні посади і продовжував роботу, зокрема, на передовій.

Залужний має досвід служби на командних посадах у всіх оперативних командуваннях Сухопутних військ ЗСУ:

  • ОК “Схід” — начальник управління бойової підготовки — заступник командувача військ з бойової підготовки (2015-2016);

  • ОК “Південь” — заступник командувача військ (2016-2017);

  • ОК “Захід” — начальник штабу — перший замкомандувача (2017-2018);

  • ОК “Північ” — командувач військ (2019-2021).

2021 року Валерій Залужний був призначений Головнокомандувачем Збройних Сил України. Він змінив на посаді генерал-полковника Руслана Хомчака.

4 березня 2022 року указом президента йому було присвоєно звання генерала ЗСУ (вище військове звання).

Новатор в армії

Залужний є прихильником стандартів НАТО, тому після призначення головнокомандувачем ЗСУ заявив, що його мета — трансформація українських збройних сил.

“Загальний курс на реформування ЗСУ згідно з принципами та стандартами НАТО залишається незворотнім. І ключове тут — принципи. Зміни повинні відбутися, перш за все, у світогляді та ставленні до людей. Я б хотів, щоб ви повернулися обличчям до людей, своїх підлеглих. Моє ставлення до людей не змінювалося протягом всієї моєї служби”, — сказав Залужний.

На Заході про Валерія Залужного писали, що генерал є уособленням нового покоління українських офіцерів, яке формувалося під час 8-річної війни на Донбасі та на навчаннях з НАТО. ЗСУ вдалося змінити авторитарну сутність, яку сформував радянський військовий союз.

Воєначальник завжди виступав за сучасні підходи у бойовій підготовці. Так, будучи командувачем ОК “Північ” Залужний казав, що доповіді біля карти та написання бойових наказів вже зжили себе.

“Запах війни у повітрі”, або резонансні заяви Залужного про війну

Нечисленні інтерв'ю та заяви Валерія Залужного завжди стають подією в інформаційному просторі. 

Генерал казав про небезпеку повномасштабної російської агресії ще в 2021. “Загроза повномасштабної агресії є, була й буде далі. Наше завдання як ЗСУ — не чекати манни небесної, ми маємо до цього готуватися. І ми для цього все робимо”, — сказав Залужний влітку 2021.

Вже після початку агресії РФ в лютому 2022, воєначальник в інтерв'ю виданню Time розповів про підготовку до вторгнення російських військ, і як ухвалював рішення перемістити техніку, щоб збити ворога з пантелику.

“Я побоювався, що ми втратимо елемент несподіванки. Нам потрібно було, щоб противник думав, що ми всі розгорнуті на своїх звичайних базах, палимо траву, дивимося телевізор і пишемо у Facebook”, — зазначив Залужний.

Виданню The Economist наприкінці 2022-го він заявив, що досвід попередніх років підготував Україну до повномасштабного вторгнення.

“І найважливіший досвід, який у нас був і який ми практикуємо майже як релігію — це те, що росіян та будь-яких інших ворогів треба вбивати. Тільки вбивати. І не боятися, найголовніше, цього робити. І це те, що ми робимо”, — наголошував головнокомандувач.

У першу річницю повномасштабної агресії РФ Валерій Залужний розповів про те, якою бачить майбутню перемогу.

“Наша перемога — це, однозначно, звільнення всієї окупованої території України. Усю територію має бути звільнено. Але цього замало. Україна як держава має зробити все, щоб усе, що почалося 24 лютого 2022 року, ніколи не повторилося”, — зазначив генерал.

Він додав, що для цього необхідно мати надсучасну та боєздатну армію, яка відіб'є у Росії бажання напасти знову.

У спілкуванні з іноземними ЗМІ генерал неодноразово наголошував, що знає, як перемогти Росію, але йому потрібні танки, артилерія та бронетехніка та літаки західного зразка.

Також Залужний не приховував, що роздратований заявами про повільний контрнаступ. В інтерв'ю Тhe Washington Post він казав, що війна — не шоу, а без повного забезпечення необхідною зброєю успіхи на полі бою неможливі.

У листопаді 2023-го в The Economist вийшла стаття від Валерія Залужного, в якій він зазначив, що війна переходить на новий етап — “позиційний”, якому притаманні виснажливі бої. На його думку, це може піти на користь Росії, але з ситуації є вихід — інноваційні підходи можуть перетворити “позиційну” війну на “маневрову”.

“Позиційна війна — це затяжна війна, яка несе величезні ризики для українських збройних сил і для держави. Якщо Україна хоче вирватися з цієї пастки, нам знадобляться всі ці речі: перевага в повітрі, значно покращені засоби радіоелектронної та контрбатарейної боротьби, нові технології мінування та здатність мобілізувати і тренувати більше резервів”, — вважає Залужний. 

“Залізний генерал” і один зі ста найвпливовіших людей

Американське видання Politico назвало Залужного “залізним генералом”. Його охарактеризували як найяскравішого представника нового покоління українських військових і легендарну постать в історії України.

У травні 2022 року головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний увійшов до списку 100 найвпливовіших людей року за версією журналу Time. Він став першим українським військовим, хто з'явився на обкладинці журналу.

Пожертвував

Джерело