На Рівненщині рідні зниклих безвісти можуть звертатись у регіональне представництво управління з питань осіб зниклих безвісти за особливих обставин МВС, яке розпочало роботу з кінця осені 2023 року. Йдеться про питання щодо отримання витягу з Єдиного реєстру, оскільки документ надає родині право на соціальній гарантії, передбачені законодавством.

Про це в етері Українського радіо Рівне розповіла головна спеціалістка відділу комунікації, взаємодії та інформування про стан розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин МВС Людмила Кучер.

Що робити, якщо хтось з рідних зник безвісти за особливих обставин

"Коли родина отримує сповіщення із територіального центру комплектування про те, що їх рідний безвісти зник, найперше їм потрібно звернутися із заявою до найближчого підрозділу Національної поліції. Родичам та близьким особам, при написанні заяви, необхідно мати з собою паспорт, а також документ, який підтверджує ступінь родинних зв'язків з особою, яка зникла безвісти.

Також потрібно підготувати те саме сповіщення, який видав територіальний центр комплектування, надати слідчому повну і точну інформацію про зниклу особу, зокрема, фотографії, опис зовнішності, особливі прикмети, одяг та всі відомі обставини зникнення, які особисті речі були, що родина знає — обов'язково це треба вказати.

Що робити, якщо хтось із рідних зник безвісти за особливих обставин. Пояснює експертка

Отримати від слідчого постанову про визнання заявника потерпілою особою в кримінальному провадженні. Це такий нюанс, на який потрібно звертати увагу. На наступний день потрібно отримати витяг з єдиного реєстру досудових розслідувань. Це важливий документ, у якому вказаний номер кримінального провадження.

Також необхідно здати для дослідження ДНК біологічний матеріал. Для забору ДНК підлягають особи — рідні діти, батько, матір. Якщо зовсім нікого немає, в таких випадках можуть бути брати і сестри. Однак, якщо, можливо, у родичів є особистий біологічний матеріал військового — це може бути зубна щітка або гребінець, на якому були залишки волосся — це буде в кращому випадку, ніж коли б здавали сестри і брати, тому що імовірність співпадіння буде більша.

Також необхідно родичам зареєструватися на сайті Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими в особистому кабінеті. Там реєструються через "Дію", але обов'язково потрібно зареєструватися. Тоді якщо якісь є відповідні зміни — людина буде отримувати сповіщення.

А ще обов'язково потрібно зареєструватися на сайті Національно-інформаційного бюро. Це можна зробити як на гарячій лінії 1648, також і на сайті nib.gov.ua. Що є важливим, потрібно заповнити на порталі МВС анкету на особу зниклу безвісти за особливих обставин. Коли людина заповнює цю анкету, із долученням необхідних матеріалів, тоді коли вже людина дає заяву на отримання витягу — вона є верифікована. Тобто це пришвидшує отримання цього витягу. Є деякі проблеми з анкетами, але їх активно вирішують, тому що в суспільстві ще не всі користуються смартфонами. Але з цими питаннями люди звертаються безпосередньо до мене, я їм допомагаю.

Ми розташовані у місті Рівному на вулиці Петра Могили, 41. Прийом громадян здійснюємо в понеділок та п'ятницю з 9:00 до 18:00, люди можуть безпосередньо звертатися за будь-яких питань", — розповіла вона.

Чи багато людей звертаються за допомогою

Також фахівчиня зауважила, що у Рівненській області є багато звернень, що стосуються питань отримання витягу з Єдиного реєстру осіб безвісти зникли з особливих обставин:

"Цей витяг надає родині право на соціальній гарантії, які передбачені законодавством. Зокрема, родини зниклих осіб можуть оформити пенсію по втраті годувальника на час відсутності, для непрацездатних осіб на час розшуку зниклих. Також діє в області одноразова грошова допомога для таких родин і для її отримання необхідний витяг з Єдиного реєстру безвісти зниклих осіб. Тому звернень є дуже багато на розгляді і ми над ними активно працюємо".

Особливості роботи з Пенсійним фондом

"Коли людина звертається в поліцію вперше і коли людина уже йде просто по алгоритму дій, вона звертається абсолютно у всі інстанції, доходить до пенсійного фонду для оформлення пенсії по втраті годувальника. Але там є одна така особливість, що до Пенсійного фонду можна звертатися тільки через місяць після того, як заведена кримінальна справа. Відповідно, коли людина звертається раптом на два дні раніше, вона отримує відмову.

В пенсійному фонді іноді трактують, що треба отримувати новий витяг. Але хочу зазначити, що витяг не має терміну дії, він є безстроковий. Прив'язуватися до дати, коли саме сформований витяг з Єдиного реєстру не можна, тому що стаття 4 закону України про набуття правового статусу особи зниклої безвісти говорить, що особа набуває статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин, у порядку передбаченим цим законом.

Але є ще таке тлумачення, на яке не завжди звертають увагу. Вважається також, що особа зникла безвісти за особливих обставин з моменту звернення. Тобто це з того самого моменту, коли людина звернулася безпосередньо до поліції. Бо звертаються до поліції відразу, а по витяг з Єдиного реєстру — через два-три місяці. Відповідно технічно у витязі з Єдиного реєстру проставляється дата, коли людина звернулася, але це не означає, що статус набутий тоді, коли вона звернулась", — розповіла Людмила Кучер.

Припинення розшуку особи зниклої безвісти

Фахівчиня зазначила, що дуже часто буває, що родичі переживають, чи не припинили розшук:

"Є випадки дійсно, коли визнають безвісти зниклу особу загиблою через суд, але місце встановлення решток і поховання немає. Стаття 20 говорить, що рішення суду про визнання особи безвісти відсутньою не є підставою для припинення її розшуку. Тобто розшук особи зниклої безвісти за особливих обставин припиняється не пізніше, ніж через три дні з дня встановлення місця перебування особи або ж місця знаходження решток чи місця поховання, відповідно, із повідомленням близьких про це".

Також Людмила Кучер зауважила, якщо особа, зникла безвісти за особливих обставин, оголошена померлою, але її рештки не знайдено — проведення розшуку не припиняється.

"Це дуже важливо зазначити, тому що родичі зневірюються. Є різні випадки. Є, що службове розслідування проводиться і в ньому зазначають, що людина загинула, але місця встановлення її — немає. Відповідно, по законодавству має право як військова частина через проходження пів року на основі цього службового розслідування звернувся до суду, так само є і випадки, коли родина звертається про визнання безвісти зниклого загиблим. Але наголошу, це не означає, що буде припинений розшук такої особи", — додала експертка.

Що не можна робити, якщо хтось з рідних зник безвісти за особливих обставин

"Це кричуща тема. Постійно говориш, наголошуєш, але люди все одно виставляють у соцмережах. Є певні структури, які це роблять навмисно і люди просто підхоплюють цю тему і починають виставляти всі дані військовослужбовця", — зазначила фахівчиня.

Людмила Кучер наголосила, що у випадку зникнення безвісти військовослужбовця, його рідним не можна публікувати в соцмережах його посаду, номер бригади чи іншу інформацію, оскільки таким чином вони можуть нашкодити побратимам або ж самому військовому.

Зміни в координації пошуку

З 1 жовтня 2023 року відбулися зміни у координації пошуку українців, які зникли безвісти за особливих обставин. Ці функції покладено на Міністерство внутрішніх справ України, раніше координацією пошуку займалося Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Функціонал щодо зниклих безвісти передали, крім МВС, також Міноборони та Координаційному штабу з питань поводження з військовополоненими. У Рівненській області розпочало роботу регіональне представництво управління з питань осіб зниклих безвісти за особливих обставин МВС, повідомили у Facebook Рівненської ОДА.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Джерело