У Львові можна придбати частинку кам'яних вишиванок Нової Каховки. Це зменшені копії візерунків зі стін тимчасово окупованого міста. Вторговані кошти за реалізацію сувенірів ідуть на допомогу рятувальникам Херсонщини. Про це Суспільному розповіла співавторка проєкту "Кам'яні вишиванки" викладачка-реставраторка Львівського державного коледжу декоративного та ужиткового мистецтва ім. Івана Труша Ольга Мамчур.

За її словами, ідея вироблення і продажу сувенірів виникла в Івано-франківську, де проводили майстерклас "Кам'яні вишиванки".

"Людина хотіла з собою взяти якісь детальки після майстеркласу. Взяти ту частинку, яка буде приносити їй якісь враження. Кам’яні вишиванки, що ми робили, великі по розміру і їх ніхто не може взяти з собою", — розповіла Ольга Мамчур.

За основу для фрагментів кам'яних вишиванок брали авторський розчин Григорія Довженка: три частини піску річкового, одна частина цементу і чверть погашеного гідратного вапна. Складність у тому, що з такого розчину важко відтворити дуже дрібну і тонку структуру через те, що пісок дуже кришиться.

"Це все перемішується. І спеціально виготовляється методом набивання форми, а потім прорізується кожна деталька окремо, відшліфовується і клеїться на магніт. Ці фрагменти взяли з фасаду одного з будинку у Новій Каховці", — говорить реставраторка.

За її словами, якщо подивитися на українські вишиванки, вони мають схожий декор. Це такий фрагмент, який повторюється на будинках і на справжніх вишитих сорочках. Окрім магнітиків, з такого ж розчину виготовляють плиточки. Однакових немає, адже це ручна робота.

"Їх можна повісити на стінку. Є шеврони бойові, сувенірні наліпки, календарі. На календарях зображена вся волонтерська праця, яка відбувалася в Новій Каховці з відновлення кам'яних вишиванок до окупації міста. Зараз російські війська знищують Нову Каховку, там уже багато будинків розвалених. Потрібно людей надалі залучати, щоб вони розуміли, що це означає, що є така цінність", — говорить Ольга Мамчур.

Проєкт триває пів року. Магніти продавали з аукціонів за кордоном, їх купляли люди з різних країн світу. Також "вишиванки" возять по майстеркласах, де відвідувачі можуть придбати собі на згадку сувенір і таким чином допомогти армії та ДСНС Херсонщини. Також його можуть переслати поштою по Україні та за кордон.

Раніше майстриня Тетяна Болгарова, перебуваючи за кордоном, відтворила у гобеленах кам'яні вишиванки, які є візитною карткою Нової Каховки.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

Джерело