Люди кружляли у веснянім танці та співали пісень для русалок, які вже не сплять

Зелені свята, а за народними повір'ями – початок літа, відсвяткували в музеї просто неба у Києві. Традиційно у ці дні українці прикрашають свої домівки зеленим гіллям. Це один із найбільш популярних в народі звичаїв. Проте є й багато інших, які згадали сьогодні під час святкувань. Бачила усе журналістка "5 каналу" Марія Марчук.

Зелені свята за українськими традиціями: у музеї Києва зустріли початок літа – як відбувся захід (Відео)

Зелені свята символізують завершення весни і початок літа. У переддень Трійці у музеї просто неба співали останніх веснянок. Дівчата заплітали гілочки своїми стрічками. Так закликали любов. Ця традиція характерна для півночі Київщини.

"Взагалі всі дійства в цей день, в Трійцю, Зелені свята, вони приурочені для того, аби вшанувати русалок, задобрити їх, особливо важливо це було дівчатам: вінки, квіти, прикрашання берізок", – розповідає наукова співробітниця музею народної архітектури та побуту Ірина Батюк.

Береза – це символ дівчини, дівочої вроди. До цього дерева особливо ставилися не лише на Київщині.

Дівчата заквітчували берізки. Такі традиції поширені на Житомирщині та Чернігівщині. Це робили, аби задобрити русалок, щоб ті не лоскотали.

Люди кружляли у веснянім танці та співали пісень для русалок, які вже не сплять. За повір’ями, вони ходять на Русалію – тиждень після Трійці.

"Ми співали з русальчиних купал іменно хвостики, там де іменно Русалія іде. Там, де русалок закликають. Коли ми її почали вчить, нам здалося, що русалки – це не так страшно, це про кохання все ж таки", – зазначає завідувачка відділу Київської школи мистецтв №2 ім. М. Вериківського Вікторія М'якота.

Лідія і Тетяна з Макарівського району. На Зелені свята жінки, зазвичай, ходять на цвинтар, аби вшанувати померлих.

"А назад уже як ішли, то хлопці ховалися десь поза корчами, нас усіх обливали водою. Ми додому приходили всі мокрі. Ну а ці віночки тоді ввечері прийдеш додому і особенно на грядку із капустою покладеш, щоб росла здорова капуста", – каже жителька Київщини Лідія.

У музеї відтворили і традиційний обряд Полтавщини. На пояс дівчині вішали гілочки. Подруги з красунею-Тополею ходили селом і вітали усіх. Дівчина, прикрашена гіллям, мовчала.

"Вибирали дуже гарну дівчину, молоду красиву і плели із кленових гілочок вінок. Потім їй знову такі гілки великі під пояс. І вона була, як кущ, майже нічого лиця не видно. Її вели за руки. Її запрошували до кожного двору. це було, як символ багатства, родючості", – каже завідувачка експозиційного відділу "Полтавщина та Слобожанщина" Тетяна Карандєєва.

Марія Марчук, Микола Довгий, "5 канал"

Дивіться також відео: мОСКОВІЯ надіслала Києву жорстокий подарунок: посли Британії та ЄС відреагували на атаку "шахедами".

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело