Понад 20 багатоповерхівок було пошкоджено внаслідок удару російської ракети по Дніпру 26 травня. Станом на 24 лютого цього року на Дніпропетровщині пошкоджено або зруйновано понад 5 тисяч приватних та багатоповерхових будинків.

Чи починати відновлювати житло після обстрілів, чи чекати компенсації від держави та як оформити допомогу, Суспільному Дніпру розповіла правозахисниця, адвокатка Юлія Сегеда.

Чи починати ремонт самостійно??

Жителька Іларіонівської громади Людмила у зверненні до Суспільного розповіла, що 22 травня 2023 року її селище обстріляли.

Покрокова допомога: правозахисниця з Дніпра розповіла як отримати компенсацію за пошкоджене та знищене війною майно "Наша квартира розгромлена. Зараз ми без вікон, без дверей, мені цікаво, як довго чекати? Ніхто нам нічого не пояснює, не каже. У мене питання – що нам робити? Як далі нам бути? Ми прибрали, нам далі чекати чи за свої кошти щось робити?" – зазначила Людмила.

Юлія Сегеда: Це питання люди ставлять дуже часто. У Дніпрі, коли були обстріли, люди питали – чи можу я зараз хоч щось робити, наприклад, першочерговий ремонт. Я говорю, – так, можна. По перше, якщо це територія не окупована, то комісія, яка складає акт обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії, може відпрацювати досить швидко. В принципі, люди вже можуть відбудовувати свою домівку. Щодо вікон, то такі витрати, як вікна, двері, у нас беруть на себе місцеві бюджети. Що слід зробити? Такий алгоритм: написати заяву, щоб відповідна комісія склала акт обстеження пошкодженого або зруйнованого майна внаслідок збройної агресії. Це перший документ і він дуже важливий, тому що потім його постраждала людина буде додавати до всіх своїх заяв, коли вона буде кудись звертатися. А це можуть бути різноманітні фонди та громадські організації, які надають допомогу, і їм треба підтвердження факту пошкодження майна.

У Дніпрі чомусь взагалі почали оригінали цих актів у людей забирати при отриманні допомоги, яку міська рада видає. Я, наприклад, вважаю – навіщо забирати у людини оригінал документа, який підтверджує якісь обставини, юридичні факти й він потрібен людині.

Скільки грошей буде за актом?

Юлія Сегеда: За цим актом не буде грошей. Тому що цей акт підтверджує обставину, що ваше майно було зруйноване або пошкоджене внаслідок збройної агресії. Там не буде суми відшкодування або суми шкоди, там буде перелік того, що було пошкоджено.

Це перший крок, який потрібно зробити. Потім – звернутися із заявою до місцевої влади про надання допомоги. Я дуже сподіваюсь, що наші місцеві органи влади не будуть чекати, поки люди будуть звертатися до них із заявами про, наприклад, встановлення вікон. Тому що за ініціативою місцевої влади така допомога повинна надаватись терміново.

єВідновлення за пошкоджене житло: як отримати грошову допомогу в "Дія"? Розглянемо покроково. Кому і куди звертатися?

Юлія Сегеда: Дуже часто запитують: як отримати допомогу в Дії? Я роз'яснюю: Дія допомогу не надасть. Дія – це електронне звернення. Звісно, у Дію треба подати заяву. У разі можливості ви долучаєте фото пошкодженого житла, якщо зараз фото немає, то можна не долучати. До речі, люди не повідомляють у Дію, тому що немає фото. Ні, повідомляйте!

У мене немає фотографій мого помешкання, яке було до обстрілу. Як це вплине на компенсацію?

Юлія Сегеда: Його дуже часто ставлять: якщо у мене немає підтвердження, немає акту, немає відео, немає фото, якщо нерухомість на тимчасово окупованій території? У Дію ви все одно можете таку заяву скласти й відправити її.

Кому слід подавати заяву в Дію?

Жителька пошкодженої багатоповерхівки на житломасиві Перемога у Дніпрі Лідія розповіла Суспільному, що вибухом у її квартирі пошкодило вікна та двері.

"Їх засклили, та ми ще очікуємо на фінансову допомогу на ремонт від міськради. Як мені зрозуміти: чи маю я право на державну допомогу в "Дії"? Які мої дії?", – зазначила Лідія.

Юлія Сегеда: Подавати в Дію, я вважаю, потрібно. Потім вже на стадії розгляду заяви буде ухвалюватися рішення. Алгоритм для того, щоб отримати відшкодування:

Крок 1. Подати повідомлення про пошкоджене житло через Дію. Крок 2. Відкрити рахунок єВідновлення в банку (в застосунку банків-учасників або в Дії). Крок 3. Додати заяву на компенсацію через Дію. Крок 4. Допустити комісію місцевої ради до обстеження майна та надати їй підтверджуючі документи.

Вам прийде це повідомлення, якщо проскролити нижче, то там буде – “завантажити PDF”. Ви можете завантажити й зберегти собі це повідомлення.

Люди, які зареєструвалися в Дії, потім отримають інформацію – до якої комісії їм звернутися вже за продовженням цього порядку отримання фактичного відшкодування.

Як правильно зафіксувати пошкодження житла, майна?

Юлія Сегеда: Якщо територія не окупована, то нам доступні всі варіанти, всі види такої фіксації. По-перше – приїде поліція, якщо відразу не приїхала, то телефонуйте 102. Поліція це зафіксує протоколом огляду – там буде і фото, і відео, але я раджу всім зберігати ці докази у себе. Тобто, зробили фото, відео. Максимально детально все відзняли, які є пошкодження. Це потрібно буде, коли працюватимуть з оцінюванням збитків. Наприклад, соціальний відділ розглядає пакет документів про допомогу, навіть якщо у людини є такий кошторис на відновлення об'єкта. Якщо у людини немає кошторису, то це може бути акт, звіт.

Наприклад, в Амур–Нижньодніпровському районі Дніпра коштом райадміністрації були проплачені такі обстеження, звіти. Вони були якісні й на їхній основі вже був створений ретельний кошторис на відновлення. А це говорить про суму збитків, на яку людина постраждала.

Як бути тим, чиє пошкоджене житло розташоване на окупованих територіях?

Юлія Сегеда: Навіть якщо майно на тимчасово окупованій території, то все ж таки потрібно подати в Дію відповідну заявку та чекати виклику та можливості, коли на цій території буде змога відпрацювати комісії.

Чи можуть мені дати кошти на купівлю нового житла тут, у Дніпропетровській області?

Юлія Сегеда: У Законі вказано про це, і люди повинні розуміти, що буде компенсація – сертифікати на отримання житла і вони можуть використати їх будь-де на території України. Тобто не обов'язково, якщо вони втратили житло у Луганській області, купувати саме там. Ні, там буде сума грошей, яку вони можуть витратити на відновлення або придбання житла. Але, якщо такий сертифікат виданий на одну суму, а людина хоче придбати дорожче, то ця різниця вже компенсується безпосередньо людиною.

У якому вигляді надійдуть кошти і як їх можна витратити?

Юлія Сегеда: Відповідно до цього Закону щодо механізму компенсації за пошкоджене та знищене війною майно, який набрав чинності 22 травня, передбачено видачу сертифіката, який буде містити суму. Ця сума визначатиметься комісіями і потім цей сертифікат підтверджуватиме право людини на отримання суми, яка визначена у цьому сертифікаті. Але ця сума буде з цільовим використанням – на ремонт, на відновлення або на придбання житла.

У мене не приймають заяви на виплату компенсації за зруйноване житло через те, що моє житло не відображається в Дії. Що мені робити?

Юлія Сегеда: Якщо не відображається у Дії нерухоме майно, то тоді не підтягнуться параметри, які підтягуються автоматично. Тоді я раджу людині звернутися до правозахисника, до юриста, до адвоката. До речі, дуже важливо – постраждалі від війни мають право на безоплатну правову допомогу. Зараз це державний сервіс – можна звернутися до Бюро безоплатної правової допомоги.

Ваша організація теж надає безоплатну правову допомогу?

Юлія Сегеда: Так. Ми надаємо правову допомогу безоплатно, не тільки консультаційну, а і супровід справ, звернень. Ми пишемо письмові документи, ми ведемо адміністративні, цивільні і кримінальні справи також.

Звернутися до Центру допомоги врятованим у Дніпрі можна за телефоном: 099-245-21-21.

Про проєкт "Дієва допомога" на Суспільному

"Дієва допомога" – це спецпроєкт команди Суспільного Дніпро, де експерти відповідають на запитання читачів, слухачів та глядачів. Ви почуєте рішення, які вже перевірені, та поради, які стануть у пригоді.

Анонси наступних тем шукайте у наших соцмережах.

Пишіть нам у:

приватні повідомлення у соцмережах Youtube, Viber, Facebook, Instagram у наш чат-бот телефонуйте 097-000-00-51

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Джерело