У ніч на 26 травня на в'їзді в Київ з боку Житомира сталася дорожньо-транспортна пригода: голова Макарівського райсуду Київської області Олексій Тандир збив автомобілем військовослужбовця Нацгвардії, який стояв на блокпості. Нацгвардієць загинув на місці від отриманих травм, у нього лишилося троє дітей. Державне бюро розслідування ( ДБР) з’ясовує обставини події.

Як коментують подію в ДБР та ОГПУ

У коментарі Суспільному спікерка Державного бюро розслідувань Ольга Чиканова повідомила, що зараз працівники ДБР з'ясовують обставини ДТП за участю голови одного з райсудів Київської області, яка трапилася на блокпосту у Києві.

"За попередньою інформацією сьогодні вночі близько півночі суддя за кермом авто скоїв наїзд на бійця НГУ. В результаті події нацгвардієць від отриманих травм загинув на місці. Суддю затримано. Від проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння у медзакладі він відмовився, тому вживаються процесуальні заходи щодо примусового забору біологічних зразків у судді", — сказала вона.

За словами речниці ДБР, досудове розслідування розпочато за ч. 3 ст. 286-1 Кримінального Кодексу України — порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспортного засобу особами у стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння, якщо вони спричинили смерть потерпілого. Санкція статті передбачає до 10 років позбавлення волі.

Вона також зазначила, що поки що не відомо, коли відбудеться суд щодо обрання затриманому запобіжного заходу, оскільки поки що слідчі працюють над тим, аби "допитати всіх можливих свідків на місці ДТП, а також інших учасників, які перебували на блокпості. Слідчі також повинні відібрати біологічні зразки на місці аварії.

В Офісі генпрокурора повідомили, що зараз вирішується питання щодо повідомлення про підозру та звернення до Вищої ради правосуддя із поданням про надання згоди на затримання судді та утримання його під вартою.

У пресслужбі ВРП Суспільному повідомили, що клопотання на розгляд ще не надійшло. Як тільки воно надійде до ради його візьмуть на розгляд. Все залежить від того, коли його отримають, це може відбутися як сьогодні так і у вихідний день.

Пізніше пресслужба Київської міської прокуратури повідомила у Telegram, що медичні аналізи у водія авто-учасника ДТП візьмуть примусово.

За клопотанням прокуратури, суд надав дозвіл на примусове відібрання біологічних зразків у судді, який у ніч на п’ятницю, 26 травня, на автомобілі збив на смерть військовослужбовця Нацгвардії.

У відомстві зазначили, що Олексій Тандир відмовився від освідування на вміст алкоголю та наркотиків, проте мав візуальні клінічні ознаки сп’яніння.

"У зв’язку з цим, заступником керівника Київської міської прокуратури підготовлено клопотання до суду щодо примусового відібрання у судді біологічних зразків для проведення аналізів, яке судом наразі задоволено", — йдеться у повідомленні.

Що кажуть у Нацгвардії

Джерело Суспільного у Нацгвардії повідомило, що інцидент стався на блокпості на заїзді у Київ збоку Житомира на початку комендантської години, коли солдат вийшов на дорогу встановити інженерні загородження.

"Конуси, "їжаки"... Така процедура... Коли він повертався на своє місце у нього влетів "лексус". Влетів настільки швидко, що ніхто не встиг зреагувати. Вийшов суддя, потім дізналися, що він суддя, коли подивилися документи. Подивися суддя і сказав: "Аби був живий". Коли почув, що мертвий, сказав, що за кермом не сидів, що був водій, він втік у кущі", — сказав співрозмовник Суспільного.

За словами джерела, суддя відмовився проходити тест на алкогольне сп'яніння і досі його не пройшов.

"Зараз він шукає лазівки і помилки у законодавстві, ніби його оформили неправильно, бо він у цьому розуміється. Слідством буде займатися ДБР. Суддя зараз робить спроби уникнути тесту на алкоголь у крові. А він п'яний був — капець. Ще й пляшки валялися в авто. А потім з'явиться довідка що хворе серце в нього чи був приступ інсульту. То відповідальності не буде", — сказало джерело.

За його словами, зараз суддя, зараз дає такі свідчення, аби були потім неточності.

"Він же все знає, він вів такі справи, знає, як усе працює. Але ми будемо за цим пильно стежити. Зараз він у поліції. В нього якісь свідчення беруть. Просять аналіз на алкоголь здати. Він не дає", — сказав наш співрозмовник.

За словами джерела, загиблий — солдат строкової служби.

"В нього залишилося троє дітей. Батько у Бахмуті. Брат теж на фронті. Жінка з дітьми закордоном", — розповіло джерело.

Що кажуть в МВС

Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко підтвердив, що внаслідок ДТП на блокпосту загинув строковик Нацгвардії Вадим Бондаренко. Йому було 23 роки.

"До початку повномасштабного вторгнення проходив строкову службу в Черкасах. Невдовзі був переведений до Києва. З початком активних бойових дій рвався на передову. Але підрозділ Вадима виконував важливі завдання у столиці. Він був потрібен тут", — написав Клименко у Facebook.

Глава МВС додав, що у Вадима залишилася дружина і троє дітей. А його батько і брат зараз захищають Україну на найгарячіших напрямках.

"Винна особа неодмінно має отримати справедливе покарання", — наголошує міністр.

Яка позиція Макарівського суду

У Макарівському райсуді Київської області заявили, що не виправдовують дій голови суду Олексія Тандира, закликали до "повного та неупередженого" розслідування події і пообіцяли сприяти слідству.

"Ми не знаємо усіх подробиць події, що сталась, обставини справи ще з’ясовуються. Жодним чином не виправдовуємо дії голови суду, виступаємо за повне та неупереджене розслідування цієї події. Макарівський районний суд буде сприяти уповноваженим органам у розслідуванні ДТП та у разі підтвердження інформації щодо наявності обтяжувальних обставин звертатися до відповідних органів суддівського врядування задля відповідного реагування", — йдеться у повідомленні пресслужби суду.

У суді також повідомили, що наразі судді нема на робочому місці.

"Колектив суду висловлює щирі співчуття родині загиблого і глибоко сумує з трагедії, що сталася", — йдеться у повідомленні.

Що кажуть в організаціях з контролю діяльності суддів

Як суддя Олексій Тандир відзначився великою кількістю справ, де він звільняв від відповідальності водіїв, яких судили за 130 ст. (водіння напідпитку), пише у Facebook проект з контролю діяльності суддів Prosud. Зокрема, у 2018 році суддя Києво-Святошинського суду Київської області Дмитро Усатий теж напідпитку скоїв ДТП. Тоді Олексій Тандир закрив провадження за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Тоді член правління Всеукраїнського об’єднання "Автомайдан" Роман Маселко подавав дисциплінарні скарги на обох суддів. Спочатку Усатова вирішили звільнити, але він оскаржив рішення, тому поки що не звільнений. Щодо судді Тандира, то тодішня ВРП відмовилася бодай відкрити щодо нього дисциплінарне провадження, зазначили в організації.

Фундація DEJURE вимагає від органів правопорядку, зокрема, Державного бюро розслідувань, Київської міської прокуратури оперативно і ефективно здійснити досудове розслідування та відправити матеріали справи до суду.

"Чекаємо також на миттєву реакцію Вищої ради правосуддя: коли буде клопотання про дозвіл на арешт чи то відсторонення судді Тандира від здійснення правосуддя, сподіваємося на їхній належний розгляд. Також чекаємо, коли ВРП почне знову розглядати дисциплінарні скарги, адже проступок судді Тандира дає серйозні підстави для звільнення, незважаючи на результати кримінального провадження", — наголосили в організації.

Джерело