Не пускають до поліклінік та лікарень, не видають заробітну плату та соціальну допомогу — так на тимчасово окупованій території Запорізької області окупанти примушують громадян отримувати російський паспорт.

Тричі примушували взяти паспорт РФ настоятеля парафії Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ в Мелітополі отця Олександра Богомаза. Чоловік згадує: окупанти його допитували і тиснули морально. А потім за відмову депортували.

Окупанти приходили до священника з допитами і тиснули, аби він взяв паспорт. А вже першого грудня його депортували:

"Примусили написати заяву, що я відмовляюсь від російського громадянства, відмовляюся визнавати цей псевдореферендум. Перевернули всю хату, мене “запакували” і вивезли. І пішки я переходив вже з Василівки до Кам’янського. Там заганяють людей, як худобу, на жаль".

Спочатку громадянам, які не отримали російський паспорт, відмовляли у наданні медичної та фінансової допомоги.

Нині ж військові РФ розповідають жителям Мелітополя, що завершити паспортизацію населення тимчасово окупованих територій області планують до першого вересня, каже Іван Федоров. За його словами, примусово отримали російські паспорти у місті близько 15% населення:

"Укласти договір на постачання електроенергії можна лише за рашистським паспортом. Друге: якщо діти хочуть отримати атестат про закінчення школи, то це можливо також лише з рашистським паспортом. І третє: зупиняють на блокпостах і відпускають тільки тоді, коли розуміють, що вони “додавили” і люди будуть отримувати паспорти РФ".

У Бердянську окупанти збирають списки дітей, яким незабаром має виповнитись 14 років, аби примусово їх паспортизувати, розповіла голова міської військової адміністрації Вікторія Галіціна. За її словами, тих, хто відмовляється брати російський паспорт, погрожують депортувати з 1 липня:

"А в Бердянську залишились переважно люди, які мають доглядати літніх родичів, або самі мають проблеми зі здоров’ям. Чи бояться залишитися на вулиці".

В Енергодарі найбільшого тиску зазнають працівники АЕС, зазначив перший заступник міського голови Енергодара Іван Самойдюк:

"З 15 тисяч населення, яке залишилось в Енергодарі, ми розуміємо, що приблизно 2 тисяч працівників електростанції вони примусили заключити контракти з Росатомом і таку ж кількість населення вони примусили взяти російські паспорти. Приблизно 7,5-8 тисяч населення — це ті, які чи за власним бажання, чи змушені були взяти паспорти".

Визначати, чи співпрацювала людина з окупантами, чи взяти російський паспорт її змусили під тиском після деокупації, будуть правоохоронні органи, зауважив голова обласної військової адміністрації Юрій Малашко:

"Більш того, ми маємо вже інформацію про тих людей, які пішли на співпрацю і отримують так звані “ руські блага” на свій рахунок. Я знаю, що є зміни до законодавства, щоб цим людям було легше, а ті, які мали відношення до колаборації понесли своє законне стягнення".

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

Джерело