Значна частина Запорізької області тимчасово окупована

Екстремальна посівна. Запорізькі аграрії, попри ризики ворожих обстрілів, почали сіяти. Ускладнює роботу велика кількість залишків боєприпасів та нерозірваних снарядів, які також становлять загрозу.

Вибухотехніки Державної служби з надзвичайних ситуацій знешкоджують касетні елементи ракети, якими нині всіяні поля поблизу Запоріжжя. За рік активних бойових дій таких подарунків від окупантів тут накопичилося дуже багато.

Поля всіяні снарядами: як трактористи озброїлися касками та бронежилетами і вийшли на посівну – сюжет (Відео)

"Небезпека така існує. Ми співпрацюємо із нашими хлопцями ДСНС, які оперативно приїжджають і ліквідовують ці вибухонебезпечні предмети на полях", – каже директор аграрного підприємства Віталій Лупинос.

Віталій – директор аграрного підприємства, показує засоби безпеки трактористів. Каже, каска та бронежилет нині вкрай необхідні для роботи в полі.

"Трактористи наші так в бронежилетах, касках, так й працюють. За рік війни хлопці вже зорієнтувалися, звикли, так, що все нормально, працюємо", – додав Віталій Лупинос.

Значна частина Запорізької області тимчасово окупована. Чи розпочнеться там посівна кампанія, наразі невідомо. На територіях, які розташовані поблизу лінії фронту, нині можна обробляти не більше 70% угідь.

"Територія громади 4-5 кілометрів від лінії розмежування. Там поля вони не обробляються, тому, що це "сіра зона", вона замінована, як від прильотів, так й мінування проводилося. Тому утримуються, від обробки землі", – пояснив голова Таврійського територіальної громади Микола Свириденко.

Попри небезпеку фермери готові сіяти. Головною проблемою вважають надто низьку ціну на продукцію при високій вартості пального та добрив. Крім того, фермери бідкаються, що банки не хочуть кредитувати агробізнес, що працює на прифронтових територіях.

"Для банка, те, що у нас постійні прильоти, те, що лінія фронту досить поруч, я так розумію, що це є суттєвим фактором, для кредитування й всього іншого", – запевнив голова Комишуваської громади Юрій Карапітян.

Аграрії кажуть, про прибутки мова не йде. Щоб утримати господарство "на плаву", треба щонайменше повернути вкладені ресурси.

"В 2022 році дуже маленькі були ціни на сільгосппродукцію, як на пшеницю, так й на соняшник. І нам тяжко було переходити на цей рік, так, як добрива дуже піднялися в ціні, дизельне паливо в два рази піднялося, і наша економіка, якби виглядає в мінусах. Дуже великих мінусах скажу чесно", – підсумував Віталій Лупинос.

Втім, попри складнощі аграрії прогнозують показники врожаю 2023 не менші, ніж торік. Кажуть, головне, щоб працювали українські порти та був ринок збуту. Поки що сіють ячмінь та сочевицю.

Активна фаза посівної кампанії у Запорізькому регіоні має розпочатися за тиждень. На той час синоптики прогнозують покращення погодних умов, коли на поля можна буде вивезти усю необхідну техніку.

Денис Розенков, Дмитро Дубіна, Запорізька область, "5 канал"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться відео за темою: Допоможуть зберегти врожай: аграрії Чернігівщини отримали рукави для зберігання зерна

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело