Більше 200 делегатів національного конгресу Норвезької спілки журналістів, що проходить в Осло 21-23 березня, оплесками вітали відео, присвячене свідченням українських журналістів про воєнні злочини Росії, яке підготувала Національна спілка журналістів України. Норвезькі колеги захоплюються стійкістю журналістів України, які з ризиком для життя відмовляються співпрацювати з окупантами і, попри всі небезпеки, продовжують виконувати свою роботу.

За лідерську позицію в солідарності з українськими журналістами, в боротьбі з російською пропагандою та в підтримці бойкоту російських пропагандистів Норвезькій спілці журналістів подякували спеціальні гості конгресу – голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко та перша секретар спілки Ліна Кущ.

Зустріч із лідерами НСЖУ проходила в форматі інтерв’ю в прямому ефірі, яке проводив відомий норвезький журналіст Мортен Йентофт.

Керівники НСЖУ стали гостями конгресу норвезьких журналістів

– 24 лютого 2022 року стало шоком для українських журналістів і змінило все їхнє життя, – зазначив, виступаючи перед норвезькими колегами, Сергій Томіленко. – Багатьом журналістам довелося залишити свої редакції, свої міста. Але значна частина з цих колег продовжує працювати для своєї аудиторії дистанційно. І для Національної спілки журналістів одним із пріоритетів стала підтримка цих медійників, підтримка місцевих засобів масової інформації. Ми допомагаємо таким медіа, особливо на прифронтових і деокупованих територіях, відновити свою роботу.

Сергій Томіленко зазначив, що керівництво і активісти Спілки раді і горді, що за її підтримки вдалося відновити друк понад 20 українських локальних газет. Серед них – і потужне херсонське видання – газета «Новий день».

– Нині жителі Херсона та звільнених районів Херсонщини отримують «Новий день» завдяки зусиллям місцевих громад і волонтерів. Саме в цій газеті працює журналіст Олег Батурін – один із героїв відеофільму, який Спілка підготувала спеціально для конгресу Норвезької спілки журналістів. Окупанти викрали Олега, піддавали його тортурам, тримали в неволі, але не домоглися його згоди на співпрацю. Сьогодні він разом із колегами продовжує створювати «Новий день», – додав голова НСЖУ, тримаючи в руках примірник цієї газети.

Ліна Кущ, яка народилася і більшу частину життя прожила в Донецьку, розповіла норвезьким колегам про те, як російська окупація жахливим катком пройшлася по долях сотень тисяч донеччан, ламаючи їхнє звичне життя, позбавляючи їх життя і роботи, вбиваючи людей, яких вони знали і любили. При цьому російські окупанти називають себе «визволителями» Донбасу.

– На окупованих територіях росіяни привласнили бренди локальних газет, яким довіряли місцеві жителі, і почали випускати під їхніми назвами видання, заповнені російською пропагандою і її меседжами. Друк усіх цих видань координується і контролюється з єдиного центру – «міністерства інформації» так званої Донецької народної республіки. Журналісти при цьому не мають жодного права на свободу слова і свободу дії, – сказала Ліна Кущ.

Керівники НСЖУ наголосили, що при створенні трибуналу, який має розглянути злочини путінського режиму, слід передбачити окрему секцію і для російських пропагандистів, які, по суті, підготували російський народ до підтримки і схвалення широкомасштабної війни проти України.

– Якщо другою стадією війни стали танки, бомби і ракети, то першою стадією була російська пропаганда, – наголосив Сергій Томіленко.

На запитання про ставлення до тих російських журналістів, які «мусили виїхати за кордон, бо і виступають проти війни», лідери НСЖУ відповіли, що справжніми жертвами війни є не вони, а український народ.

– Допоможіть нам, українцям, перемогти, і після перемоги ми спробуємо зрозуміти журналістів-емігрантів із Росії. Ми не отримали жодної допомоги від російських журналістів у зупинці пропаганди, у допомозі тим українським колегам, яких вигнали з їхніх домівок і які мусили тікати через територію Росії і європейські країни, тим колегам, яких заарештували і вивезли в Росію. Ми не отримали жодної допомоги від російських колег. На жаль… – сказала Ліна Кущ. – Якщо українці, і зокрема українські журналісти, хочуть перемоги України, то російські журналісти, навіть опозиційні, співчувають російським солдатам, яких погано спорядили на фронт убивати українців. Тож сьогодні ми ніяк не можемо співчувати російським журналістам.

Сергій Томіленко і Ліна Кущ подякували мужнім норвезьким колегам, які регулярно працюють в Україні, в тому числі й на передовій, тримаючи українські події у фокусі норвезької та європейської громадськості, що дозволяє Україні відчувати потужну підтримку в боротьбі з російським агресором.

Норвезька спілка журналістів – одна з тих національних європейських професійних спілок, які найбільш активно продемонстрували солідарність із НСЖУ та українською журналістською спільнотою. Норвежці активно підтримували збір коштів на підтримку українських колег, організований Європейською федерацією журналістів, а також самостійно надавали допомогу в роботі мережі Центрів журналістської солідарності НСЖУ. Зокрема, норвежцями було придбано три термінали старлінку для ЦЖС в Запоріжжі, Дніпрі та Івано-Франківську, відеопроєктор для Запорізького центру, комп’ютерні планшети для центрів у Запоріжжі та Дніпрі, а також фінансово і організаційно підтримано низку заходів задля посилення безпеки журналістів.

Норвезька спілка журналістів у постійному діалозі з журналістськими спілками інших скандинавських країн жорстко засуджують Союз журналістів Росії за відкриття його відділень у окупованих регіонах України і російських пропагандистів – за розпалювання ненависті до українського народу і української держави. Норвежці виступили надійними однодумцями і помічниками НСЖУ в боротьбі за зупинення членства СЖР у Міжнародній федерації журналістів, до чого НСЖУ закликала з лютого 2022 року і що стало реальністю 22 лютого 2023 року.

У рамках перебування керівників НСЖУ в Норвегії відбулися переговори про розширення співпраці з керівництвом Норвезької спілки журналістів, норвезької Комісії із журналістської етики, науковцями Університету Осло і очільниками норвезьких медіакомпаній.

Окремо пройшли консультації із Ренді Огрі (Randi Øgrey), генеральною директоркою  Норвезької асоціації медіабізнесу (MBL) з питань координації зусиль з економічної підтримки українських ЗМІ. Асоціація MBL є одним із засновників ініціативи UMF – Українського медійного фонду, утвореного скандинавськими медіакомпаніями та організаціями для підтримки українських медіа, що зазнають кризи через російську війну. Одним із основних партнерів UMF є Національна спілка журналістів України, за минулий рік через НСЖУ десятки журналістів отримали техніку, захисне спорядження та фінансування заробітних плат.

Питання запобігання порушенню Росією прав українських журналістів, підтримки проєктів з фізичної безпеки медійників і досягнення економічної стабільності українських медіа обговорювалися під час зустрічей у Міністерстві закордонних справ Новергії. Зокрема, Сергій Томіленко поінформував чільних представників МЗС Норвегії про ініціативу Спілки з організації системної підтримки відродження локальних медіа на деокупованих та прифронтових територіях.

Загалом наскрізною темою зустрічей української делегації в Норвегії був заклик до прийняття системних рішень з економічної підтримки незалежних українських медіа та забезпечення доступу українців до оперативної, правдивої і повної інформації.

Джерело