У 2023 році український легкоатлет уже встигнув оновити два особисті рекорди.

Штовхач ядра Роман Кокошко став одним із чотирьох українських легкоатлетів, які зуміли виграти "золото" на Кубку Європи з метань у португальській Лейрії.

Читайте також: Україна з національним рекордом здобула перемогу у медальному заліку Кубка Європи з метань

При цьому Кокошко ще й оновив personal best на відкритому стадіоні – у передостанній спробі він відправив снаряд на 21.52 метра. Таким чином український штовхач ядра побив уже другий особистий рекорд у 2023-му, адже до цього на Євро він виграв історичну для України "бронзу" і штовхнув ядро на рекордні для себе 21.84 метри.

Загалом у зимовий сезон український легкоатлет узяв участь у дев'яти стартах, де чотири рази показував підсумковий результат за 21 метр. Для порівняння минулого року Кокошко лише одного разу відправив снаряд за цей показник, але й це вже сталось улітку. Узимку же він виступив на чотирьох турнірах, а його результати коливались у межах 18-ти метрів.

Про зміни в тренувальному процесі, боротьбу з "нестачею" кілограмів і подальші старти – Роман Кокошко розповів у інтерв'ю Суспільне Спорт.

Про насичений зимовий сезон

"Я тренера теж запитував, навіщо ж так багато стартів. Він мені сказав одне: «Найкращий результат приходить приблизно на п’ятий-шостий результат». Коли починаєш новий сезон, проходиш крізь базову підготовку, робиш нові вправи, усе зовсім по-іншому… Ми забуваємо, якою є змагальна практика. Але це дуже важливо, зокрема, підійти до цього психологічно, фізично.

Перші змагання це й показали. Я був дуже добре готовий фізично, а от у психологічному плані підкачав. Хоч і результат був непоганий – 20.91 метра, але мало бути набагато краще. А потім пішла низка невдач – 20.40, 20.40 [метра]…Коли вже бачу на табло 20.40, мене починає трусити. Чого саме 20.40 [метра]?!

На п’ятий-шостий старт уже з’явився позитивний прогрес. Тобто установка на зимовий змагальний сезон – «проштовхатись», відчути змагальний ритм. Так і вийшло – лише на четверті змагання мене вже «відпустила» голова, я почав не просто змагатись, а й отримувати від цього задоволення. До цього ж був просто жах. На розминці я штовхав дуже добре, усе технічно правильно. А потім, знаєте, оголошують: «Змагання почались!» І все – завмер, тобто штовхав, але не так, як хотілось".

Читайте також: "Перший фінал за 23 роки? Що скажу: «вау». Я радий". Роман Кокошко перервав затяжну невдалу серію України на Євро Про збільшення кількості вдалих спроб за 21 метр

"Потрібно було додати прогресу в силових показниках. Ми підняли їх, зокрема, у штанзі. Чого ще дійсно не вистачало, так це технічних елементів. Технічне виконання стало набагато краще, але не ідеальне, що є дуже добре. Адже якби воно було таким, а результати залишались на позначках 21.50, 21.40, 21 [метри], то над цим потрібно було б задуматись. Зараз же є запас, і це приємно".

Про набір ваги для збільшення сили поштовху

"Це постійна проблема. До чемпіонату Європи в Стамбулі, напевно, мозок почав працювати в «надрежимі». Я лягав близько другої години ночі, узагалі не міг заснути, спав до шостої-сьомої ранку, ішов снідав, займався своїми справами, потім мене знову тягнуло на сон – приблизно з дев’ятої до дванадцятої [дня]. Тобто близько двох тижнів я спав-їв-спав-їв. При цьому я спав дуже мало, але їв дуже багато. Не те, що я змушував себе, але дійсно хотілось [їсти], дивився на все голодними очима. Я набрав 128 кілограмів, але коли повернувся зі Стамбула, то було мінус чотири. Нерви, перельоти – і вже мінус чотири кілограми. Встав на ваги, побачив це, подумав: «Боже мій! Знову?!» Ну нічого. Зараз удома [в Україні], тут є вареники".

Читайте також: "Бачив, що можу більше". 19-річний метальник списа Артур Фельфнер – про "золото" Кубка Європи U23 з метань Про Кубок Європи

"На жаль, не приїхало два спортсмени – хорват Філіп Міхалевич і чех Томаш Станек. Вони досить такі сильні, Станек був другим на чемпіонаті Європи. Чесно кажучи, загалом упевненості в тому, що знову вдасться штовхнути за 21 метр, у мене не було. Їхав на змагання і розраховував, що буду третім. Я не знав, які були старт-листи, мені це було нецікаво. Була єдина установка – залізти в призи. Але ми підійшли до цих змагань із таким настроєм: просто розслабитись, робити свою справу і не задумуватись, що буде. Так і вийшло. Я просто вийшов у сектор і штовхав у задоволення, а потім уже дивився на результат. Були класні змагання, давно такого не було. Напевно, це трохи дивно те, що я зараз скажу, але мені було по-хорошому байдуже. Я не задумувався, що і як буде, я просто хотів технічно і грамотно штовхати. А [високий] результат – то вже як бонус".

Про плани на прийдешній сезон

"Дуже хочеться на змагання рівня Діамантової ліги. Адже там збирається еліта у штовханні ядра, там відбирають найкращих атлетів із усього світу. Із менеджером напряму ми ще не обговорювали цю тему, але установка одна – штовхати гарно і далеко. Воно саме прийде.

Є старти [на 2023 рік], які були і в минулому сезоні, вони прописані в календарі, ми знаємо на 100%, що вони будуть, тож орієнтуємось на них. Будуть змагання, які нам пропонуватимуть уже під час підготовки, але ми не будемо відмовлятись. Адже змагальна практика дуже важлива для спортсмена, і від цього не потрібно відмовлятись.

Скажімо, деякі спортсмени не можуть виїхати за кордом, і їм не вистачає [змагань]. Наприклад, в Україні дуже-дуже мало стартів для метальників, адже потрібні стадіони, судді – провести такі змагання доволі проблематично. А тут є можливість – спортсмени тільки раді".

Читайте також: "Якщо грати, то по-великому". 18-річний метальник диска Михайло Брудін – про "срібло" Кубка Європи серед молоді Хто такий Роман Кокошко 26-річний легкоатлет, який спеціалізується на штовханні ядра. Роман народився на Вінниччині, але на змаганнях представляє Одеську область. Дворазовий чемпіон Кубка Європи з метань (2022, 2023), бронзовий призер чемпіонату Європи в приміщенні (2023), учасник чемпіонату світу (2022). Особистий рекорд – 21.52 метра на відкритій арені (2023) і 21.84 метра в приміщенні (2023). Тренується під керівництвом українського спеціаліста Володимира Зінченка – рекордсмена України з метання диска (68.88 метра). Останні 26 років Зінченко мешкає в Португалії, де працює з місцевими легкоатлетами, Кокошко так само проводить більшу частину сезону за кордоном із його групою. Читайте також: Швейцарського легкоатлета дискваліфікували на Євро через безпрецедентні три поспіль фальстарти: що сталося

Джерело