У Чернівцях планують видати етнографічний альбом, в якому представлять старовинні народні зображення державної символіки. Це вишиті та ткані тризуби, а також жовто-блакитні орнаменти стягів, які збирали у приватних та державних колекціях по всій Україні.

Про це у коментарі Суспільному розповіла культурна кураторка та засновниця Дня Вишиванки Леся Воронюк.

За її словами, ідея такого дослідження з'явилася у 2016 році під час зйомок фільму "Спадок нації". Тоді команда натрапила на вишивку з тризубом й вирішили в майбутньому зробити наукове дослідження.

За чотири місяці 2022 року команда дослідила 25 колекцій, де зібрала майже 350 старовинних речей – це переважно вишивки 20-50-х років XX сторіччя. 200 з них увійдуть до альбому.

"Під час експедицій ми часто бачили речі, які у 20-30-х роках власники закопували в землю, ховали у дуплах дерев чи замуровували у стіни, бо на них були вишиті тризуби. Так хотіли, що ці речі не знайшов ворог, у першу чергу – радянська влада, бо за це можна було потрапити до заслання. Такі дії свідчили про позицію українців", – розповідає Воронюк.

Також серед речей, які покажуть в альбомі, будуть полотна зі слідами тризубів. Їх випорювали самі власники задля безпеки.

"Могли забрати тризуб, а залишити квітку. Деякі реконструктори змогли відтворити вишивку за слідами на полотнах. Бачили й зшиті коміри сорочок, у яких приховували тризуб. Зайві люди символіку не бачили, але людина знала, що біля її серця є українська вишивка".

Це буде видання на 350 сторінок – на кожній окремий дизайн. Також книга буде одночасно українською та англійською мовами. Наразі завершують дизайн та верстку альбому. Друк тисячі примірників вартує 600 тисяч гривень. Воронюк каже, мають партнерів, які потенційно можуть профінансувати друк.

Попередньо альбом планують видати в травні.

Що відомо Фільм "Спадок нації" вийшов у 2016 році. Це документальна стрічка про вишиті сорочки. У ній розповідають про унікальні орнаменти, техніки вишивки, крій, що залежать від регіону побутування сорочок. Також показують історії людей, життя яких змінила вишиванка – врятувала, поєднала, стала символом нескореності чи надією. Читати також

Цінні тим, що вціліли". У музеї вишиванки у Чернівцях зберігають старовинні речі з зон бойових дій

Джерело