Сьогодні, 19 березня, в православному календарі день пам’яті святих рівноапостольних Костянтина і його матері Олени. Костянтин був сином цезаря (потім августа) Констанція I Хлора і святої рівноапостольної Олени. В той час Римська імперія була розділена на Західну та Східну, а на чолі стояли два самостійних імператора, які також мали співправителів.

Батько Костянтина керував західною частиною Римської імперії, ставши імператором 305 року. Хоча він був язичником, але до християн ставився терпимо і не переслідував їх на своїх землях. 306 року Констанцій, перебуваючи на смертному одрі, наказав зробити наступником його сина Костянтина. Ставши імператором, він почав боротьбу за своє царювання і протистояння з імператором Максиміаном Геркулієм завершилося аж 310 року.

312 року Костянтин був втягнутий в нову війну. Якось на полі бою він побачив на небі хреста з написом "Цим перемагай". Він наказав зробити такі хрести на всіх своїх знаменах, а після перемоги, увійшовши в Рим, звелів поставити на площі свою статую з хрестом, на якому був напис: "Цим рятувальним прапором я врятував місто від ярма тирана". Тоді він також видав перший маніфест, який дозволяв всім без страху приймати християнство.

19 березня — яке церковне свято в православному календарі

Мати імператор цариця Олена була християнкою. Коли їй було приблизно 80 років, вона вирішує подорожувати до Єрусалиму і шукати там Хрест Господній. Вказівку зробити це вона отримала уві сні. Жінка знайшла Хрест і розділила його на дві частини: одну залишила в Єрусалимі, а іншу помістила в срібне сховище і забрала з собою. На зворотному шляху також започаткувала кілька монастирів, де залишила частки знайдених раніше реліквій.

Прикмети 19 березня

  • На небі швидко і високо пливуть хмари — чекайте на гарну погоду.
  • Якщо почули стукіт дятла, весна прийде пізно.
  • У зайців все ще біла шубка — будуть продовжуватися снігопади.
  • День морозний до засушливого і спекотного літа.

Що сьогодні не можна робити

Цього дня не дозволяється сваритися, лаятися, лихословити. Також намагайтеся не пліткувати і не вживайте алкогольні напої. Дуже важливо шанобливо ставитися до колодязя — в жодному разі не плюйте у воду.

Що можна робити сьогодні

Цього дня селяни чекали на повернення ластівок з вирію, а щоб вони швидше повернулися, співали їм веснянки. Існувало таке цікаве повір'я — якщо ластівка зів'є під дахом оселі гніздо, в ньому не буде пожеж.

Читайте також:

  • Коли в Україні переводять годинники на літній час 2023 року: точна дата
  • Коли Великдень 2023 року: історія і традиції, народні прикмети та сильна молитва

Джерело