2 лютого відзначають Міжнародний день захисту водно-болотних угідь. На Прикарпатті є понад 2 тисячі гектарів збережених водно-болотних угідь, половина входить до складу природно-заповідного комплексу України. До водно-болотних угідь зараховують річки, озера, райони боліт, драговин, торфовищ, штучні водойми та морські акваторії глибиною до шести метрів.

Верхові болота, яких налічується на Франківщині майже 90, займають площу понад тисячу гектар.

Болота Прикарпаття
Висяче

Найвідомішим є болото «Висяче» у підніжжя гори Мокрин. Його площа приблизно 0,5 гектара, розмір десять на десять метрів. Болото має круглу форму та розташоване на південному схилі гори Хітанка у Гринявських горах. Знаходиться на висоті 1457 м. н.р.м. і живиться переважно дощовою водою.

Болота Прикарпаття

Особливість висячих боліт у розташуванні вище межі лісу, що у природі зустрічається нечасто, тому є цікавим фактом для наукових досліджень.

Болото Лютошари знаходиться у Калуському районі, на північний схід від села Осмолоди. Його площа 5 гектарів. Навколишня територія становить комплекс підгірного болота, що складається з лучної ділянки та ділянки, порослої вільхою сірою. Тут ростуть червонокнижні представники орхідних – любка зеленоквіткова, траунштейнера куляста, билинець комариний та ін.

 

Болота Прикарпаття
Лютошари

Болото Ширковець розташоване між селами Старий Мізунь і Новий Мізунь, у межах Вигодської улоговини. Його площа 12 гектарів.

На болоті з рідкісних видів рослин можна побачити росичку круглолисту. Також на Ширковці росте червонокнижна журавлина дрібноплода. Втім, більшість поверхні болота покривають мохи й різні види осоки, а також лісові ягоди – чорниця та брусниця. Якщо пощастить, на болоті у березні – квітні можна побачити рідкісних чорних лелек, які прилітають сюди гніздитися.

 

Болота Прикарпаття
Ширковець

Болото Лисак розташоване на південь від села Мислівка. Площа природоохоронної території – 14 гектарів. 

На болоті Лисак можна поласувати журавлиною звичайною та дрібноплодою. Також тут ростуть андромеда багатолиста, плаун заплавний та інші види рослин.

Екологи пояснюють, що болота важлива складова екосистеми, оскільки вони вбирають у себе надлишок вологи й очищують воду від отруйних речовин та хвороботворних бактерій. Один гектар боліт може поглинути за рік до 1800 кг вуглекислого газу і виробити до 700 кг кисню. Болота перешкоджають розвитку парникового ефекту та підтримують рівень води багатьох рік.

Болота Прикарпаття
Лисак

Джерело