Сербів вербують до ПВК "Вагнер", аби залучити до військових дій на боці Росії в Україні, а прокуратура країни не хоче на це реагувати. Про таке на брифінгу в Ukraine Media Center Odesa заявив сербський адвокат, голова громадянської групи “Жовтень" Чедомір Стойкович.

Близько двох тижнів тому стало відомо, що Чедомір Стойкович разом з іншими активістами подав до суду на ПВК "Вагнер". У заяві йшлося про те, що є докази діяльності організації у Сербії. До переліку обвинувачуваних потрапили посол Росії в Белграді Олександр Боцан-Харченко та керівник державного агентства безпеки та інформування Сербії Александар Вулін.

"Було дуже багато відео в інтернеті, які демонструють, як серби беруть участь у війні в Україні з боку Росії. Ця ситуація також демонструє, що, можливо, хтось у Сербії вербує співгромадян для того, щоб вони воювали з боку Росії. ... Тому ми подали також звернення для того, щоб прокуратура проводила розслідування", — зазначив Чедомір Стойкович.

Сербів вербують до

За його словами, відповідь прокурора надійшла за чотири дні. У ній йшлося про те, що ПВК "Вагнер" безсумнівно працює у Сербії. Разом з тим, як пояснив адвокат, слідчі дії припинили за чотири дні після звернення.

"Якщо Сербська державна агенція безпеки та інформації працювала хоча б на 10% так, як вона повинна працювати, ніхто б з сербських громадян не мав би можливості брати участь у війні в Україні. ... Ми знаємо, хто керівник сербської державної агенції, це людина Путіна, він має дуже теплі відносини з Патрушевим в Москві, у цьому й полягає причина того, що відбувається", — розповів Чедомір Стойкович.

Хто курує роботу ПВК "Вагнер" у Сербії

За словами адвоката, ПВК "Вагнер" проводить розвідку в Сербії, а також має зв'язки з місцевими екстремістськими організаціями. Ця діяльність може координуватися, зокрема, через посольства Росії в Бєлграді. Чедомір Стойкович розповів, що на сайті російського посольства був опублікований лист, в якому була інформація щодо того, куди звертатися, якщо є бажання приєднатися ПВК "Вагнер".

Він зазначив, що деякі громадяни Сербії також приєдналися не лише до ПВК "Вагнер", а й до лав армії РФ. На думку адвоката, до ПВК "Вагнер" могли вступити від 20 до 200 сербів. Наразі участь у парамілітарних групах, як ПВК "Вагнер", не вважається криміналом у Сербії.

Також адвокат розповів, що серби воювали в Україні на боці Росії й у 2014 році, але після цього в країні змінили законодавство й наразі за участь у бойових діях на території іншої держави передбачена кримінальна відповідальність. Тоді в Україну приїздили воювати ті, хто мав досвід з 90-х років. Але зараз, за словами адвоката, ситуація змінилася — це молоді люди 20-30 років, які не мають військового досвіду. За його інформацією, на відео в інтернеті видно, що чоловіків тренують бути піхотинцями.

Чедомір Стойкович додав, що надалі збирається звертатися щодо цієї ситуації до міжнародних організацій, зокрема, до ООН та Європейського суду з прав людини.

Що відомо

ПВК “Вагнер” — російська військова структура, що комплектується найманцями. Брала участь у бойових діях у низці конфліктів, зокрема на Донбасі на боці Росії, в Сирії на боці союзника Путіна диктатора Асада, в Судані.

Незалежна місія під егідою ради ООН встановила, що дії ПВК “Вагнер” кваліфікуються як воєнні злочини або злочини проти людяності. Європейський Союз ввів у дію персональні санкції проти учасників та керівників ПВК “Вагнер”.

У березні ЗМІ повідомляли, що ПВК "Вагнера" розпочала масовий набір найманців на війну проти України.

За даними, опублікованими у листопаді, протягом двох місяців на війні в Україні загинули вже понад 500 російських в’язнів, завербованих у російських колоніях до лав приватної військової компанії "Вагнер" засновником ПВК Євгеном Пригожиним.

Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі 20 січня повідомив, що Міністерство фінансів США визнає приватну військову компанію "Вагнер" міжнародною злочинною організацією.

Читайте також ПВК "Вагнер" перекидає сили з Бахмута на південь України — ISW Присутність "вагнерівців" на фронті в Україні демонструє проблеми в армії РФ — британський міністр СNN: у чому небезпека "вагнерівців" на полі бою

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Джерело