Служба безпеки України опублікувала повний список осіб, які за її поданням потрапили під санкції РНБО і були затверджені президентом Володимиром Зеленським. Ідеться про 10 фігурантів, які є представниками УПЦ Московського патріархату або тісно пов’язані УПЦ МП.

Більшість із підсанкційних наразі перебувають на тимчасово окупованих територіях України або за кордоном, заявили в СБУ.

Новинський Вадим Владиславович (клірик УПЦ); Лебідь Петро Дмитрович (митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павло, намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври); Швець Ростислав Пилипович (Лазар, митрополит Симферопольський и Кримський); Удовенко Володимир Петрович (Платон, митрополит Феодосійський і Керченський); Опанасенко В’ячеслав Олександрович (єпископ Коктебельский Агафон); Овсянніков Олександр Олександрович (єпископ Джанкойський і Роздольненський Олексій); Чернишов Костянтин Валерійович (єпископ Бахчисарайський Калленік); Таранов Олександр Борисович (архієпископ Ровеньківський і Свердловський Аркадій); Іванов Олег Олександрович (колишній митрополит Ізюмський і Куп’янський Єлисей); Масленіков Олексій Олександрович (колишній митрополит Роменський і Буринський Iосиф).

Також у Службі уточнили, що фігуранти санкційних списків виступали "з різними ініціативами, зокрема: запропонували приєднати очолювані ними єпархії до РПЦ; погодились на співпрацю з окупаційною владою; просувають проросійські наративи; виправдовують військову агресію Росії в Україні".

Обмежувальні заходи щодо цих осіб запроваджуються строком на п’ять років і стосуватимуться блокування активів, обмеження торговельних операцій, блокування на виведення капіталів за межі України тощо. Усі фігуранти позбавляються державних нагород України, а також інших форм відзначення.

"Відтепер ці особи не зможуть набувати у власність земельні ділянки, приватизувати державне майно та права інтелектуальної власності", — додали в Службі.

Вадим Новинський вже повідомив, що оскаржуватиме рішення щодо санкцій.

"Конституція України гарантує свободу віросповідання, і я реалізую це право як вірянин та протодиякон УПЦ – Церкви, що об’єднує мільйони громадян України та діє на законних підставах. Вважаючи санкції незаконним переслідуванням через релігійні переконання та послідовну підтримку УПЦ, буду оскаржувати їх застосування в українських та міжнародних судах", — зазначив він.

Що відомо про обшуки та заборону УПЦ Московського патріархату

15 листопада СБУ відкрила кримінальне провадження щодо співів із прославлянням Росії під час богослужіння у Києво-Печерській Лаврі. Спів містить рядки "Звон плывёт, плывёт над Россиею, пробуждается матушка – Русь".

Згодом працівники СБУ перевірили монастир УПЦ МП на Закарпатті, у якому чорниці закликали до "пробудження матушки Русі". В СБУ заявили, що знайшли там пропагандистські матеріали, авторства російських діячів і видані російськими друкарнями. У церкві УПЦ МП в Івано-Франківську правоохоронці знайшли антиукраїнську агітаційну літературу. Ще в трьох областях у єпархіях УПЦ МП виявили кремлівські методички та нацистську символіку.

2 грудня президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з Росією. Впродовж двох місяців на розгляд Ради мають внести відповідний законопроєкт. У рішенні йдеться, що РНБО доручила правоохоронцям "активізувати заходи з виявлення підривної діяльності російських спецслужб у релігійному середовищі України".

Увечері 2 грудня Києво-Печерську Лавру зареєстрували як монастир Православної церкви України (ПЦУ).

Джерело