Економісти пояснюють, що робота бізнесу нині тримається на додаткових джерелах енергії, що ляже на кінцевого споживача

Працюють при свічках, встановлюють генератори або ж зачиняються. Бізнес прилаштовується до роботи в умовах багатогодинних відключень електроенергії. Через російські атаки на критичну інфраструктуру, країна вимушена вдаватися до аварійних відімкнень. А підприємці – шукати вихід із ситуації. Щоб не втрачати своїх клієнтів. Чи вдається – журналістка "5 каналу" Ганна Рибалка дізнавалася. 

Дрова, свічки та генератори: як впливають постійні відключення світла на київський бізнес – сюжет (Відео)

Перед рестораном – купа дров. Замість лампочок – свічки. А в пічці палахкотить полум'я. Це звичайний вечір на Андріївському узвозі.

"Ми знаходимось з вами в будівлі 19 століття. Тут не було ані електроенергїі, ані опалення", – розповідає керівниця ресторану Анна Борук.

А тому переживати блекаути, які влаштовує Росія, і стіни допомагають. У цьому ресторані відключення світла зуміли перетворили на перевагу.

"Тут вода на вареники, на чаї. У нас є тільки одна альтернатива", – пояснює шеф-кухар ресторану Іван Панчук.

Борщ із печі – і традиційний, і зелений, – значно смачніший, переконує шеф-кухар Іван Панчук. Тут же печуть деруни та кров'янку. Ще один замінник електричної плити – на вулиці. Тетяна – за старшу на варениках. Вона з Ірпеня і каже – куховарити в пітьмі їй не страшно.

"З заплющеними очима можна ліпити вареники. Торти роблю при свічах", – ділиться працівниця ресторану Тетяна.

Керівниця ресторану каже – заклад працює без генератора. Натомість мають старовинний камін. Він обігріває одну із зал. А ще працює котел – від акумулятора. Тому гості не змерзнуть.

"Ми придбали ще один додатковий акумулятор, щоб змінювати їх і перезаряджати. І цей котел ганяє гарячу воду по батареях", – розповідає керівниця ресторану Анна Борук.

До тривалих відключень електроенергії пристосувалися не всі заклади. Деякі, як от ця кав'ярня, по кілька годин поспіль не працюють.

"Кавоварка дуже багато енергії забирає. Тому ніяк не можемо працювати", – розповідає бариста Володимир.

Тож робочий день баристи Володимира затягується на невизначений термін.

Відключення світла зачіпає і Київщину.

"Ось вона відкрита, а зараз закриється. Раз і закрилась. Це устриця. жива!" – показує устрицю власник устричної ферми Любомир Гайдамака.

У цьому басейні – 20 тисяч устриць. Щоб вони вижили під час блекауту, пояснює власник підприємства з розведення аквакультур, має працювати купа електрообладнання: помпа для циркуляції води, ультрафіолетова лампа, яка вбиває бактерії, та спеціальні фільтри.

"Це виклик величезний. Тому що як не даєш кисень, не даєш повітря, не працює переробка. Ти не можеш годувати. Це втрати. Якщо немає світла – автоматично вмикається клапан і подає сюди світло", – каже власник устричної ферми Любомир Гайдамака.

Частина молюсків під час кожного блекауту – помирає. Підтримувати життя в басейні дають змогу акумулятори. А ось запускати роботу теплиці, яка розташована в сусідній будівлі, в умовах блекауту – задорого. А ціна вирощених овочів буде захмарною, зізнається підприємець. Економіст Олег Пендзин пояснює – робота бізнесу нині тримається на додаткових джерелах енергії. А це – витрати, які врешті-решт неодмінно ляжуть на кінцевого споживача.

"Якщо малий бізнес не в стані забезпечити безперебійне постачання для свого бізнесу, якщо не вписується купівля генератора в собівартість продукції. Безперечно люди будуть зупиняти свою діяльність", – пояснює економіст Олег Пендзин.

А от заклади громадського харчування та сфери обслуговування - боротимуться за свого споживача. На плаву втримається той – хто шукатиме світло в кінці блекауту.

Ганна Рибалка, Олексій Іванченков, Микола Чеботарьов. 5 канал"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою:

як підприємці підлаштувалися до відключень електрики.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело