"Поки люди сидять без світла, держава продає електрику в Європу", "У Франківську весь день електроенергії немає, а Київ і Дніпро — забезпечені", "Великі підприємства викачують світло, а люди страждають" — дописи з такими повідомленнями поширилися в соціальних мережах після масових аварійних відключень електроенергії, спричинених російськими ракетними ударами по енергооб'єктах України. Фейки та маніпуляції поширюють російські ботоферми та користувачі, які піддалися інформаційному впливу. Так ворог намагається посіяти ворожнечу у суспільстві.

Суспільне поспілкувалося з доценткою кафедри журналістики Прикарпатського національного університету Соломією Хороб та аналітиком Руху ЧЕСНО Михайлом Джоголою, щоб дізнатися, як розпізнати російських ботів, чому не варто брати участь у суперечках в соцмережах та де шукати підтверджену інформацію.

Як у соцмережах маніпулюють на темі вимкнень світла

Багато фейків та маніпуляцій щодо відключення електроенергії з'явилися у Facebook-спільнотах. До прикладу, в загальнодоступній групі "Комуналка ІФ", в якій є понад 53 тисячі учасників. У цій спільноті обговорюють житлово-комунальні проблеми в Івано-Франківську. Щодня тут з’являються дописи обурених через відключення електроенергії жителів міста, а також маніпулятивні й фейкові публікації від сумнівних користувачів, профілі яких здебільшого незаповнені або закриті.

Як росіяни сіють ворожнечу за допомогою фейків про відключення світла — пояснюють прикарпатські експерти

Ось декілька коментарів від таких користувачів:

"В тих, хто мають світло напряму від ТЕС нашої, ще ні раз світло не виключалося", — Домашній Текстиль.

"Розбомбляний Львів, Запоріжжя та Дніпро працює майже весь час, а тут обломок впав від праці ППО і вже почалося", — Руслан Чернишов.

"А Бурштинська станція молотить на повну потужність і жене світло на експорт", — Меланія Стулипельку.

"Треба затребувати в обленерго, які підприємства споживають найбільше електрики. Вони мегавати за день "викачують», а прості люди страждають", — Же Хо.

"Мета цих фейків — ворожнеча і роздратування у суспільстві" — доцентка кафедри журналістики ПНУ

Найімовірніше, такі повідомлення — робота російських ботоферм, що є складовою інформаційної війни країни-агресора. Про це каже доцентка кафедри журналістики Прикарпатського національного університету Соломія Хороб.

"Найголовніша мета цих фейків, такої маніпуляції полягає в тому, щоб якось "розкачати" наше суспільство, аби ввести стан неконтрольованих емоцій. І, зрештою, щоб відбувалася якась ворожнеча, роздратування. Тому що в такому стані людям дуже легко пропхати певні тези, які корисні і потрібні для російської пропаганди", — пояснює Соломія Хороб.

Як розпізнати російських ботів

Впізнати російських ботів серед користувачів соціальних мереж нескладно, каже аналітик Руху ЧЕСНО Михайло Джогола:

відсутність або незначна кількість фотографій і дописів; незаповнений профіль; відносно нещодавня дата створення сторінки.

Чимало з ботів прикривають свої сторінки патріотичною символікою, а будь-яких згадок міста, про яке користувач поширює фейки, у його профілі немає.

"Найпростіше — подивитися, наприклад, чи ходила ця людина у Франківську в центр на каву або гуляла біля озера, чи була в парку — мали б бути якісь фотографії. Варто зрозуміти, що ворог дуже активно працює в цьому напрямі ще з початку 2010-х років, відколи активніше почали розвиватися соціальні мережі", — розповів Михайло Джогола.

"РФ хоче відвернути увагу від єдиної причини відключення електроенергії – ракетних атак" — Центр протидії дезінформації

Велику кількість ботів можна побачити і в коментарях під дописами на сторінці міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа. Про це говорить і сам міський голова. Він закликав людей не вестися на провокації і довіряти українським енергетикам.

"Не ведімося на фейки, тому що сьогодні є величезна кількість ботів, які вкидають інформацію, хочуть поділити українців. Ми це бачимо, СБУ відстежує. Ворог хоче завдати нам психологічного удару. Також хотів би попросити не панікувати з приводу вимкнень електроенергії, енергетики працюють цілодобово", — закликав Марцінків.

Про фейки і маніпуляції щодо вимкнень електроенергії попереджав Центр протидії дезінформації при РНБО. За даними Центру, ворог поширює дезінформацію про експорт світла з України в Європу, а також закликає виходити на мітинги проти вимкнення електроенергії.

"РФ намагається ввести в оману українців і відвернути увагу суспільства від єдиної причини відключення електроенергії — ракетних атак по енергооб’єктах України", — йдеться на сторінці центру ЦПД у Telegram.

"Для багатьох людей джерелом інформації є не офіційний сайт, а стрийна, яка написала у Viber" — аналітик Руху ЧЕСНО

Щоб не вестися на вкиди російської пропаганди і не скеровувати свою агресію в соцмережах до інших людей, енергетиків чи представників влади, людям потрібно пам’ятати, хто і за що в нашій країні відповідає, говорить аналітик Руху ЧЕСНО Михайло Джогола.

Насамперед, каже експерт, не забувати, що винні у наших проблемах з електроенергією російські окупанти. Аналітик закликає довіряти тільки офіційним джерелам інформації та перевіреним виданням.

"Дуже багато людей не дбають про свою інформаційну безпеку, і джерелом інформації для них є не офіційні сайт або сторінка "Укренерго", чи місцевої влади, а стрийна, яка написала у Viber, або ще гірше — сусід, який точно щось знає. Ви того сусіда ніколи в житті не бачили в обличчя, але якщо він написав у Viber — то точно так є", — розповідає Михайло Джогола.

"Говорити мовою фактів, а не емоцій" — доцентка кафедри журналістики ПНУ

Суперечками, дописами і скаргами людей в соціальних мережах про труднощі зі світлом користується ворог. Крім фізичної агресії та атак на інфраструктуру нашої країни, росіяни ведуть інформаційну війну. Тому до соціальних мереж варто ставитися відповідально і говорити мовою фактів, а не емоціями, розповідає доцентка кафедри журналістики Прикарпатського національного університету ім. Стефаника Соломія Хороб.

"Велика проблема є в тому, що за останніми дослідженнями серед джерел інформації для українців лідирують соцмережі, зокрема Telegram-канали, Viber. Проблема в тому, що дуже часто вони є анонімними, і ми просто уявлення не маємо, хто нам подає цю інформацію", — пояснює Соломія Хороб.

З її слів, в таких каналах можуть розміщуватися багато неперевірених новин. Крім того, користувачі можуть не помітити, що та чи інша інформація є маніпулятивною.

Читайте також Прикарпатців закликали не перевантажувати електромережі, щоб уникнути аварійних ситуацій У Франківську у двох комунальних автобусах планують облаштувати мобільні пункти обігріву з терміналами Starlink Якщо завтра блекаут: все, що потрібно знати жителям та гостям Івано-Франківщини

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело