Цьогоріч ПЦУ дозволила українцям за бажанням святкувати Різдво саме 25 грудня, а не 7 січня

З 1 грудня зросте прожитковий мінімум, а відповідно й соцвиплати, котрі до нього прив'язані. Тож ряд категорій пенсіонерів чекає підвищення виплат. Зміниться й порядок надання субсидій. Про всі зміни грудня, у матеріалі 5.UA.

З 1 грудня пенсія зросте для трьох категорій. Для тих, хто отримує мінімальну, максимальну та має надбавки до пенсії чи понаднормовий стаж. 

Пенсії та соцвиплати зростуть, субсидії нараховуватимуть по-іншому, авто оформлюватимуть по-новому – що зміниться з 1 грудня
  • Мінімальна пенсія зросте на 66 гривень до 2 093 гривень, бо дорівнює прожитковому мінімуму.
  • Максимальна – на 660 гривень до 20 920 гривень, складає 10 прожиткових мінімумумів для осіб, що втратили працездатність.

Перерахунок пенсій відбудеться і для непрацюючих осіб, які отримують "страхові" пенсії – на рівні 2 500 гривень, або пропорційно наявному страховому стажу.

Прожитковий мінімум з 1 грудня

Бюджетом-2022 передбачене останнє підвищення прожиткового мінімуму цьогоріч у грудні. Оскільки до нього прив'язаний ряд соцвиплат, то з 1 грудня зміниться розмір виплат на дитину, аліментів, максимальних виплат з безробіття тощо. 

Соцвиплати

Виплати для переселенців (ВПО)

Щомісячна державна допомога на проживання особам з інвалідністю та дітям й надалі становитиме 3 тисячі гривень, для решти ВПО – 2 тисячі гривень. 

Також в Україні незабаром розпочнеться друга хвиля виплат у розмірі 6 600 гривень внутрішньо переміщеним особам. Вона буде виплачуватиметься упродовж 3 місяців – по 2 200 гривень на місяць. На неї можуть розраховувати громадяни віком від 55 років, вагітні жінки, самотні матері з дітьми віком до двох років, особи з інвалідністю, неповні сім'ї.

  • Аліменти на дитину

Розмір аліментів на дитину залежить від доходів батьків, що не проживають з дитиною. Тож мінімальний (гарантований) розмір аліментів складає 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Відповідно до 6 років він складатиме 1 136 гривень, від 6 до 18 років – 1 416,5 гривень.

Максимальний становить 10 прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку: до 6 років – 22 720 гривень, від 6 до 18 років – 28 330 гривень. 

  • Допомога на дитину

З 1 грудня зросте також допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування та соцдопомога на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування. Вона так само відрізнятиметься від віку дитини.

Тож на дітей до 6 років будуть нараховувати по 5 680 гривень (2,5 прожиткові мінімуми) та 7 952 гривні (3,5 прожиткових мінімумів) відповідно. На тих кому виповнилось від 6 до 18 років будуть виплачувати 7 082,50 гривні та 9 915,50 гривень відповідно.

  • Виплати по безробіттю

Мінімальний розмір по безробіттю – це фіксована сума, розмір якої регулює закон "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"Залежно від розміру страхового стажу українець може розраховувати на 650, або 1,8 тисячі гривень.

Цей розмір виплат залишиться без змін, а от максимальний зросте. Він складає чотири прожиткових мінімуми для працездатних осіб (2 684 гривні), тож з 1 грудня – це 10 736 гривень на місяць.

Зміни для водіїв

Розмір податків для ФОПів в Україні прив'язаний до мінімальної зарплати, а не прожиткового мінімуму, тож ЄСВ залишиться у грудні без змін – 22% від 6 700 гривень. Також нагадаємо, що з 1 березня підприємці мають право не сплачувати за себе ЄСВ, однак у такому разі страховий стаж для призначення пенсії йому нараховуватися не буде. 

Голова податкового комітету Данило Гетманцев раніше розповідав, що уряд не планує скасовувати добровільну сплату податків підприємцями до кінця війни.

З 1 грудня нарахуванням субсидій для українців буде займатись Пенсійний фонд, а не Мінсоцполітики. Якщо вам субсидія вже нарахована, то для вас нічого не зміниться, якщо ж ви ще не подавали заяву, то тепер це слід зробити через ПФУ.

Для цього потрібно написати заяву та декларацію про доходи до органів Фонду, посадових осіб центру надання адміністративних послуг, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної або міської ради.