Колишній командувач військ США в Європі генерал Бен Ходжес вважає невисоким ризик застосування Росією ядерної зброї у війні проти України, оскільки президент РФ Володимир Путін та його оточення не схильні до самогубства. Про це він заявив в інтерв’ю BBC News Україна.

Путін та його оточення не схильні до самогубства: Генерал Ходжес про ядерні погрози РФ

За його словами, якщо Росія зробить “жахливу помилку”, застосувавши тактичну ядерну зброю проти України, для США буде неможливим не відповісти.

“Їм доведеться відповісти, бо якщо вони цього не зроблять, Росія може скоїти це знову. За цим спостерігає Китай, Іран, КНДР. Інші країни, які мають ядерну зброю, можуть побачити — ого, якщо США серйозно не відреагують, тоді, можливо, вони також зможуть застосувати ядерну зброю, щоби утримувати в заручниках своїх сусідів. Для Білого дому, для адміністрації буде неможливо не відреагувати”, — зазначив генерал.

Ходжес нагадав, що президент США Джо Байден “фактично сказав це” днями у телеефірі, коли його про це запитали.

“Він сказав: “Так, звичайно, ми відповімо. Я не буду розповідати вам, як, але це змінить обличчя війни для Росії”. Це дуже сильна заява. І було б слушно, якби Пентагон підготував перелік варіантів для президента”, — наголосив він.

Генерал припускає, що багато з цих варіантів були б неядерними, наприклад, знищення Чорноморського флоту РФ.

“Це був би варіант, яким вони могли б відповісти на будь-яке застосування Росією ядерної зброї. І, звісно, Кремль це знає”, — сказав він.

На думку Ходжеса, саме через усвідомлення відповіді від США застосування Росією ядерної зброї є малоймовірним.

“Я не вважаю, що Путін і люди з його оточення, – якими б злими вони не були, – що вони схильні до самогубства. Думаю, що люди, які тримають президента Путіна у владі, думають, що після нього буде життя, і що після нього буде Росія. Тому Захід, міжнародне товариство має зосередитися на цих людях, кажучи: “Дивіться, не дозвольте йому скинути Росію зі скелі”, — зазначив генерал.

Що відомо
21 вересня 2022 року під час свого звернення, президент РФ Володимир Путін заявив, що країни Заходу влаштували “ядерний шантаж” Росії, відтак при загрозі територіальній цілісності вона готова “використати всі наявні в себе засоби”. Це не перша погроза ядерною зброєю. На четвертий день повномасштабного вторгнення РФ в Україну, у лютому 2022-го, Путін, чиї війська уже зазнали в Україні великих втрат, доручив перевести сили стримування у російській армії в особливий бойовий режим. Через те що нібито “посадовці країн НАТО припускаються агресивних висловлювань” на адресу Росії. Один з аспектів стратегічних сил стримування — застосування ядерної зброї. Ще раніше, 21 лютого глава країни-агресорки наголошував: Україна буцімто цілком спроможна незабаром відновити ядерну зброю, від якої відмовилась у 1994-му. Тому “ми (Росія) не можемо на це не реагувати”.

Про ядерні погрози Путіна згадав і президент США Джозеф Байден під час свого виступу в Генасамблеї ООН заявивши, що “ядерні погрози на адресу Європи і безрозсудна зневага до обов’язків режиму нерозповсюдження ядерної зброї — це надзвичайно суттєве порушення Статуту ООН”. НАТО має дати РФ зрозуміти, що використання ядерної зброї викличе зустрічну відповідь, заявив міністр закордонних справ Литви Габріель Ландсбергіс.

Ідея ядерного стримування була основоположною для безпекового ландшафту світу за часів Холодної війни. Це — про те, що одна ядерна держава не посміє напасти на іншу через загрозу ядерного удару. Загалом цей принцип актуальний і нині: страх перед нищівними наслідками ядерної війни усе ще стримує ймовірні повномасштабні конфлікти — але не запобігає їм повністю.

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), у 2021-му у РФ було загалом 6255 боєголовок, у США — 5500. Військова доктрина РФ каже, що застосування тактичної ядерної зброї прийняте, якщо існування Російської Федерації — під загрозою.

Очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель в інтерв’ю BBC сказав, що світ не повинен недооцінювати погрози президента Росії Володимира Путіна про готовність до застосування ядерної зброї, які той озвучив під час свого відеозвернення, присвяченого проведенню мобілізації у РФ.

Відповідаючи на ядерний шантаж Росії, Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Росії відомо про “тяжкі наслідки”, які настануть у разі застосування нею ядерної зброї в Україні.

Крім того, Японія вирішила заборонити експорт товарів, пов’язаних з хімічною зброєю в Росію в рамках додаткових санкцій проти Москви у зв’язку з вторгненням Росії в Україну. В країні “глибоко стурбовані” можливим застосуванням ядерної зброї Росією. Про це заявив головний секретар Кабінету Міністрів Японії Хірокадзу Мацуно.

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), у 2021-му у РФ було загалом 6255 боєголовок, у США — 5500. Військова доктрина РФ каже, що застосування тактичної ядерної зброї прийняте, якщо існування Російської Федерації — під загрозою.

Джерело