Святкування в Умані Рош га-Шана — юдейського Нового року, — завершене. Прочани намагаються якнайшвидше перетнути кордон України, де на них чекають літаки додому, розповіла Суспільному представниця благодійного фонду Рабі Нахмана Ірина Рибницька.

За словами Ірини Рибницької, у 2022 році до Умані приїхали 23 тисячі хасидів. Після завершення святкування, яке відбулося 28 вересня, додому поїхали 10 тисяч людей. На вихідних ще залишається 5 тисяч паломників.

Вірили в ЗСУ: понад 23 тисячі хасидів відсвяткували в Умані Рош га-Шана

Одні залишають місце паломництва, інші доїдають печиво після новорічного столу та купують подарунки додому. Ще частина хасидів продовжує святкувати та відвідує синагогу для молитви. Цьогоріч приїхали найбільш релігійні хасиди, розповіла представниця благодійного фонду імені Рабі Нахмана Ірина Рибницька — ті, хто погодився дотримуватися усіх правил безпеки:

"Вони суворо дотримувалися комендантської години, прислухалися до усіх вимог поліції, а також влади, сплачували туристичний збір. Дуже велика кількість паломників цього року приїхала до України, попри всі загрози, небезпеку. Напевне, це є підтвердженням того, що більше, ніж 20 тисяч іноземців дійсно вірять в наші ЗСУ".

Як іудеї святкують Рош га-Шана — про сенс свята, його атрибути й паломництво до Умані

Паломник Натан щороку приїжджає до могили цадика Нахмана. Розповів, що в Україні проживає два роки й відчуває тут себе безпечно:

"Я люблю це місце, я люблю цих людей, також мою роботу. Бо я фотограф газети".

Хасид, на ім'я Меє, приїхав до Умані вчетверте. Розповів, що цьогоріч дорога виявилася нелегкою:

"Це мій четвертий раз в Умані. Тут дуже добре, є поліція, ми приїхали з Молдови та після кордону не було жодних проблем".

"У своє свято ми молимося за мир в Україні": єврейка з Умані про святкування Рош га-Шана

Євреї звикли до війни й були готові до різних ситуацій під час святкування Рош га Шана, але все пройшло добре, пояснив керівник благодійного фонду імені Рабі Нахмана Натан Бен Нун:

"Все добре, дякувати Богу, дякуємо керівництву України та Черкас. На мою думку, все пройшло успішно. Ніяких танців, представники влади сказали нам, що — ніяких танців. Ми зрозуміли, тому що Україна у війні. Зазвичай ми танцюємо на наступний день, перший день Нового року важкий, інший – легший. Ми вирішили — ніяких святкувань, ніяких танців через ситуацію в Україні".

Юрій та Андрій – комунальники, які прибирають місце паломництва. Розповіли, що працюють щодня із шостої ранку. Прибирають після святкувань, розповів Юрій:

"Прибираємо баночки від кока-коли, серветки, стаканчики тощо. Але встигаємо".

Щось втратили, а щось заробили, – так про торгівлю розповіла продавчиня головних уборів Тетяна. Цьогоріч за товар брали гривнями:

"Цей рік за товар ми беремо у гривні. Вони більше долар дають, але не можна, цей рік нам заборонили брати валюту. Купували — шапочки, кепочки, ще іграшки. Хто багатий, то ще бере, а бідніші уже все".

Сурмлять у шофар та моляться: в Умані хасиди відзначають 5783 Новий рік

Два мільйони гривень передбачили у міському бюджеті на святкування юдейського Нового року, пояснив заступник міського голови Умані Олег Ганіч. За його словами, цьогоріч паломники добровільно сплачували туристичний збір:

"Кожен паломник при приїзді в Умань добровільно сплатив карткою через банкомати, які розташовані у пункті приймання паломників, туристичний збір, він складав 1 300 гривень, за цих чотири дні перебування. За останні десять років зібрали максимальну суму туристичного збору — 9,6 мільйона тільки шляхом безконтактних банківських платежів".

Жителі Умані на приїзд паломників реагують по різному. Пані Олена — освітянка:

"Я працюю у навчальному закладі й у нас діти, які проживають на квартирах, то хазяї їхні просять на цей час піти, то нам трішки не зовсім зручно. Хоча в принципі, приїжджають вони, то хай приїжджають".

Пан Микола з Умані вважає, що своїм приїздом паломники нікому не заважають:

"Я нормально ставлюся, вони нікому не заважають, нічого, я думаю, що нормально відбувається їхнє паломництво".

Що відомо У перший день повномасштабного вторгнення в Україну російські війська завдали ракетного удару по центру Умані. Попри повномасштабну війну в Україні хасиди їдуть в Умань аби у вересні відзначати юдейський новий рік. Майже пів тисячі вірян станом на 5 серпня вже прибули до Умані, розповіла міська голова Ірина Плетньова. СБУ та Національна поліція рекомендують паломникам-хасидам утриматися у 2022 році від візиту до України на святкування Рош га-Шана В Умані на Черкащині посилюють безпекові заходи. Вони діятимуть із 19 по 30 вересня, повідомив Суспільному керівник Черкаської ОВА Ігор Табурець. У 2022 році Рош га-Шана триватиме із 25 до 27 вересня. У 2021 році на святкування прибуло 30 тисяч паломників, у 2020 – дві з половиною тисячі. Заборонити продаж алкоголю та піротехніки. Таке рішення ухвалили в Умані у зв'язку з приїздом паломників-хасидів. Також заборонили продаж пневматичної зброї та іграшок, що імітують зброю. Роблять це задля уникнення конфронтації між поліцейськими та людьми, що мають при собі макет вогнепальної зброї. У Черкасах з 21 липня 2014 року діє заборона на використання феєрверків та петард, розповів Суспільному начальник відділу інспектування управління інспектування Черкаської міської ради Сергій Молодик: Дозволяється використання піротехніки тільки у святкові дні (31 грудня — 1 січня, 24 серпня та на День міста). В інші дні використання піротехніки дозволено лише за погодженням виконавчого комітету. За дотриманням такого рішення відповідає міськрада (лише у робочий час з 08:00 до 17:00) та поліція.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також Поліція встановила, хто влаштував феєрверк в Умані Понад 9 тисяч паломників виїхали з Умані

Джерело