Сьогодні, 24 вересня, у світі відзначають Міжнародний день мережива, Європейський день грибів та Міжнародний день караванника. У православній церкві 24 вересня вшановується пам'ять святого Федори Олександрійської, яка, згідно з історичними даними, жила в V столітті.

В народі є приказка «Прийшла Федора – замочи хвоста», яка означає, що до кінця вересня частіше йтимуть дощі і на вулиці буде сиро.

Міжнародний день мережива

24 вересня: яке сьогодні свято, традиції та заборони

Міжнародний день мережива відзначають в останню суботу вересня.

24 вересня: яке сьогодні свято, традиції та заборони

Техніка виконання мережива виникла багато століть тому. Ще у біблійних текстах є згадки про пишні тканини, якими було декоровано вбрання священиків. Навіть на муміях часів Давнього Єгипту зустрічаються сітчасті вишивки. 

Але найбільшу популярність мереживо завоювало у XVI столітті, за часів Катерини Медичі. Його використовували всюди, де тільки було можливо. Жінки прикрашали одяг – сукні та спідню білизну. Мереживні серветки клали на стіл та спинку дивана. Подушки та настільні лампи також мали мереживне оздоблення.

Європейський день грибів

24 вересня: яке сьогодні свято, традиції та заборони

Четверта субота вересня – день святкування Європейського дня грибів (або Європейського дня дії щодо грибів). Подію присвячено користі цих організмів для людини та природних екосистем.

У 2022 році Європейський день грибів припадає на 24 вересня.

Вперше свято відзначили в 2016 році. Експертами було обрано найкращий їстівний гриб, титул якого присвоїли Польському грибу (Imleria badia). Після цього організатори щороку присвячують день одному із видів, який наприкінці отримує нагороду.

Міжнародний день караванника

24 вересня: яке сьогодні свято, традиції та заборони

Свято відзначають караванопровідники й інші учасники транспортних колон і суднових караванів, далекобійники, команди торгових суден і екіпажі кораблів ескорту. За дату свята обрали 24 вересня – день народження відомого британського мореплавця і навігатора 16-17 століть Вільяма Адамса.

Його вважають першим європейцем, який досяг берегів Японії. Після свого морського походу в 1597-1600 роках Вільям Адамс прожив в Японії 20 років, зігравши велику роль у розвитку торговельних відносин Японії з Англією і Голландією.

Яке релігійне свято

24 вересня Православна церква вшановує пам’ять святої Феодори Олександрійської.

У північних регіонах в цей час буває вже досить холодно, тому в народі говорили: «Федорини вечірки – третя зустріч осені». У південних же регіонах помічали: «На Федору літо закінчується, а осінь починається».

Однак бабине літо не завжди дотягувало до цього дня. Іноді і до його приходу вже стояла холодна і сира погода.

У році дві Федори – осіння (24 вересня) і зимова (12 січня), одна – з брудом, інша – з морозом.

До дня преподобної Феодори всі роботи в городі і полі повинні бути завершені. Святу Федору вважали покровителькою озимих хлібів, тому в день її пам’яті ходили дивитися озимі сходи.

У цей день влаштовувалися «капустяні вечірки» – до однієї з господинь додому приходили гості. Вони разом готували різноманітні страви із капусти.

24 вересня: традиції і звичаї дня

У народному календарі на житіє святої Федори немає і натяку. День її пам’яті був наповнений суто мирським змістом у вигляді прикмет і прислів’їв, пов’язаних з погодою.

«Федора – замочи хвости» – образна назва дня, яке вказує на те, що до кінця вересня всі частіше йдуть дощі і на вулиці стає сиро.

До дня преподобної Феодори всі роботи в городі і полі повинні бути завершені. Звідси і вираз «Федори-обдери»: хліб, що залишився на корені, пропадає (оббивається, обсипається).

У цей день влаштовувалися «капустяні вечірки» – до однієї з господинь додому приходили гості. Вони разом рубали капусту, з якої потім готували різноманітні страви (варили борщ, тушили, робили салат, начинку для пиріжків і вареників та ін.).

Що можна робити 24 вересня

  • Щоб шлюб був щасливим, молодій сім’ї в цей день потрібно з’їсти страву з капусти.
  • Щоб в майбутньому вас супроводжував успіх, в цей день потрібно одягнути одяг золотого кольору.

Що не можна робити в цей день:

  • Гріх на Федору вести порожні розмови, тож не обговорюйте нікого та не поширюйте плітки.
  • На Федору не варто мити голову, інакше буде супроводжувати невдача. Губи теж краще не фарбувати, тому що можна захворіти.
  • Брехати 24 вересня не можна, тому що обман все одно розкриється.
  • На дорозі нічого піднімати не можна – можуть навести вроки.

Прикмети 24 вересня:

  • Сильні сходи озимих – до доброго врожаю.
  • Бджоли літають – до пізньої зими.
  • На Федору літо закінчується, осінь починається.
  • На Федору чорний бруд всі шляхи-дороги розквасив.
  • Не можна починати жодних справ на Федору – погана прикмета
  • Якщо людина народилася в день 24 вересня, то в якості талісманів їй підходять олівін і аквамарин.

Іменини:

Іменини цього дня святкують Герман, Дмитро, Сергій, Силуан, Тедора, Федор.

Джерело