З мінометів вранці 1 липня, російські військові обстріляли Есманську громаду, що на півночі Сумської області. Напередодні цього в населених пунктах громади побували журналісти Суспільного. Як живеться під вогнем на прикордонні – далі у матеріалі.

Життя на кордоні: Есманська громада

Цю прикордонну громаду останні кілька тижнів обстрілюють ледь не щодня. Аби допомогти мешканцям, волонтери завантажують пакунки для мешканців прикордоння. Поряд з одним із селищ громади Бачівську до 24 лютого, неподалік діяв найбільший в області однойменний прикордонний автоперехід. Тепер сюди бояться привозити навіть хліб. Родина Коробових приїхала за гуманітаркою з сусіднього села Товстодубове що за три кілометри від Росії.

"Як не стріляють – так добре живеться. Як почнуть стріляти – так тоді вже погано живеться. Раніше і хліб не привозили, отак і живемо. Ми з села Товстодубове, магазина в нас немає, нічого немає. Як привезуть із Шостки – добре. Ну, слава Богу, хоч Глухів хліб возить нам. Дров немає в нас. Ніхто не хоче сюди їхати, ні лісники, ніхто, тому що стріляють. – Бояться? (кор.) – Ну, звісно", – розповідають Валентина та Віталій Коробови, мешканці села Товстодубове.

Тамара Кожухова говорить, як воно нині жити у Бачівську:

"Краще б жилося, якби не бахали та не ляпали звідти. Ні день, ні ніч спокою немає, що це за життя таке? Хіба це життя? Коли воно вже скінчиться? Я от живу одна, мені ні вдень, ні вночі спокою немає. Як бухнуть – не знаєш, куди тікати. Кілометрів 5 до Росії в нас, а по трасі трішки більше буде".

Керівниця волонтерського штабу Путивля Ольга Бутова каже, що продуктові набори, які прийшли з Києва вирішили, найперше, роздати в тих населених пунктах, які потерпають від російських обстрілів.

"Представляю сьогодні фонд з Києва Unchain Ukraine. Це вже, мабуть, п’ятий фонд, який з нами співпрацює. Прислали сюди близько тисячі пакетів допомоги продуктових наборів, також масло, макарони. Думали довго, кому допомагати. Ми бачимо, що зараз дуже інтенсивно обстрілюються прикордонні зони Сумщини, тобто це Краснопільщина, Новослобідська громада, Есманська громада", – каже Ольга Бутова, волонтерка.

Голова Есманської громади Сергій Мінаков розповідає про майже щоденні обстріли з боку Росії населених пунктів його громади:

"Товстодубове, Фотовиж, Бачівськ, Сопич, Кучерівка, Уланове, Студенок – ці населені пункти були всі обстріляні. "Гради", міномети, Уланівський навчально-виховний комплекс прилетіло 2 ракети".

Життя на кордоні: Краснопільська громада

Ще одна прикордонна громада – Краснопільська. Віра Удовенко говорить, що переїхала сюди з Богодухівського району Харківщини. З рідної домівки її родину вигнав російський наступ.

"Дуже вже хати горіли в нас, в селі, не змогли ми вже терпіти. Терпіли 2 місяці. Син посадив у машину і привіз сюди до рідні. У племінника я живу, а вони виїхали звідси, бо тут теж було таке. Вони виїхали далі трохи, бо в них маленькі діти. А ми тут знаходимось, хоча вчора теж таке тут було – чути було вибухи, тільки далі десь села, не в самому смт Краснопілля, а десь поруч", – розповідає Віра Удовенко, переселенка з Харківщини.

Лілія Вєчєрова каже, що втекли від війни з Харкова сюди, до батьків хлопця.

"Чотирнадцять днів у метро жили постійно і через чотирнадцять днів ми переїхали на Західну Україну. Місяць були там і повернулися сюди, до батьків поближче. Позавчора ми їздили в Харків забирати речі. З початку війни у нас усе там лежало, ми з портфельчиками їхали. А вчора в Харків ми поїхали було тихо, все проїжджали тихо і тут у нас на блокпості, буквально, як ми проїхали і 10 секунд, як в блокпост попало. Я така налякана – на сходинку від смерті були, дуже страшно", – розповідає Лілія Вєчєрова, переселенка Харкова.

Микола Мартиненко говорить: сам родом з Краснопілля. В минулому – офіцер Радянської армії, 25 років служив на Далекому Сході. Після демобілізації переїхав жити на Донеччину, звідки родом дружина. Після влучання російської ракети по Краматорському вокзалу 8 квітня, переїхав на малу Батьківщину.

"Відправив в Чехію невістку, жінку й онучку. І якраз тільки вони поїхали, поталанило їм, на наступний день ракета остання над головою пролетіла і якраз у вокзал влучила. Там декілька тисяч людей було, ракета вибухнула. Ну, не вибухнула, її збили там, багато людей, так що поталанило їм", – каже Микола Мартиненко, переселенець з Краматорська.

Заступник Краснопільського селищного голови Василь Лавриненко говорить, що продуктові набори, які надійшла від київського фонду роздадуть людям, які змушені були переїхати до їхньої громади.

"Ми отримали допомогу від Unchain Fund. Це благодійна допомога, розрахована для передачі і допомоги внутрішньо переміщеним особам. На території Краснопільської громади знаходиться більше 300 внутрішньо переміщених осіб", – зазначає Василь Лавриненко, заступник селищного голови Краснопілля.

Читайте також "Йшов чітко по курсу на нашу позицію". На Сумщині прикордонники збили дрон РФ з вибухівкою У результаті обстрілів трьох прикордонних громад на Сумщині загинула людина та ще четверо — поранені "Лягаєш і думаєш: завтра встанеш чи ні" — мешканець прикордонного села на Сумщині розповів про обстріли

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Джерело