Amnesty International заявила, що кількість страт у 2021 році зросла на 20% у порівнянні з попереднім роком. Водночас кількість країн, що застосовують смертну кару, скоротилася до мінімуму.

Про це йдеться у доповіді організації.

AI зафіксувала у 2021 році не менше 579 страт у 18 країнах. Смертні вироки виконувались шляхом обезголовлення, повішення, розстрілу та впорскування отрути. Кожною четвертою страченою була жінка.

Amnesty International заявила про зростання кількості страт у світі

"Здебільшого за це несе відповідальність Іран, де стратили щонайменше 314 людей (у порівнянні з 246 у 2020 році) — це найбільша кількість страт з 2017 року. У країні різко зросла кількість страт за злочини, пов'язані з наркотиками", — йдеться у звіті.

Правозахисники наголошують, що страта за такі злочини є порушенням міжнародного права, яке забороняє використання смертної кари за злочини, не пов'язані з умисним вбивством.

Значне збільшення числа смертних вироків у порівнянні з 2020 роком було зафіксовано у Демократичній Республіці Конго (не менше 81 проти 20), Єгипті (не менше 356 у порівнянні з 264), Іраку (не менше 91 проти 27), М'янмі (не менше 86 у порівнянні з 1), В'єтнамі (не менше 119 у порівнянні з 54) та Ємені (298 проти з 269).

В AI зазначили, що більше ніж удвічі збільшилася кількість страт в Саудівській Аравії -- у 2021 році там стратили 65 людей. Така тенденція тривала і в 2022 році, коли за один день у березні стратили 81 людину.

Експерти зазначають, що реальна кількість страт, мабуть, значно вища, оскільки в Китаї — країні, де виноситься і виконується найбільша кількість смертних вироків, — відповідна інформація вважається державною таємницею, тому дані щодо КНР у статистиці AI не враховуються. За оцінками Amnesty, у Китаї щороку страчують тисячі людей.

У доповіді також не враховуються дані щодо В'єтнаму та Північної Кореї — через відсутність офіційної статистики та незалежної інформації.

Водночас AI зазначає, що, попри нинішній приріст кількості страт у всьому світі, дані за 2021 рік – одні з найнижчих з 2010 року. Кількість держав, у яких ще застосовується смертна кара зменшилася до 18. Це мінімум за весь час ведення статистики. Автори доповіді називають ці країни "ізольованою меншістю".

Що відомо Міжнародна правозахисна організація Amnesty International закликала Росію поважати права українських військовополонених з "Азовсталі" відповідно до Женевських конвенцій. Генеральна секретарка міжнародної правозахисної організації Amnesty International Аньєс Калламар вважає, що президент Володимир Зеленський повинен активніше взаємодіяти з країнами за межами Заходу, зокрема з країнами Африки, Азії та Латинської Америки. Читайте також

"Я не вбиваю дітей і старих”. Президент Філіппін розкритикував Путіна

СБУ: Шістьох бойовиків "Л/ДНР" засудили до 8-15 років

Венедіктова розповіла, кого з військових РФ першим судитимуть за воєнні злочини в Україні

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Джерело