Внутрішньо переміщені особи перебувають у Миколаєві починаючи з 2014 року. Через повномасштабне вторгнення військ РФ на територію України кількість таких людей в місті збільшилася. За час війни до Департаменту праці та соцзахисту населення Миколаївської міськради, щоб отримати довідки ВПО, звернулися майже дев'ять тисяч людей.

Про це в інтерв'ю кореспондентам Суспільного розповів директор Департаменту праці та соцзахисту населення Миколаївської міськради Сергій Василенко.

Скільки внутрішньо переміщених осіб (ВПО) зареєстровано в Миколаєві?

Хочу сказати, що тема внутрішньо переміщених осіб не нова, тому що ВПО почали прибувати до нас із 2014 року. Але кількість їх сьогодні збільшилася: із 24 лютого до сьогодні до нас звернулися за довідками ВПО майже 9 000 людей. Для порівняння, скажімо, із 2014 року до цього час у нас видано близько 5 000 довідок. Проте зараз багато громадян оформлюють довідки через застосунок "Дія" і у нас немає повної інформації.

Внутрішньо переміщені особи в Миколаєві. Що необхідно знати Яку допомогу отримують ВПО?

Довідку ВПО можуть надати всім, хто переселився з районів, де були бойові дії. Для того, щоб отримати довідку, необхідно звернутися в наші управління, надаючи посвідчення, що підтверджує особу, або свідоцтво про народження дитини. Усім ВПО виплачується допомога у розмірі 2 000 грн, а дітям і особам з інвалідністю 3 000 грн. Тому всі, хто надає ці документи, отримують спочатку довідку, а потім пишуть заяву на отримання саме цієї компенсації на проживання, яку виплачує держава. Перелік районів ведення бойових дій постійно оновлюється.

Як оформити довідку?

Довідку люди можуть оформити двома шляхами. Перший — це звернутися до департаменту соцзахисту. В чотирьох районах Миколаєва є управління соціальних виплат і компенсацій. Додатково розгорнутий пункт ЦНАПу в адміністрації Інгульського району. Ми оформлюємо довідку і вносимо в реєстр інформацію. Другий спосіб — це застосунок "Дія". Людина може самостійно оформити документи через "Дію", отримати довідку і ці гроші. Але я хотів би трохи застерегти, тому що оформлення документів через "Дію" введено буквально два тижні тому, там виникають часто різні помилки, що потім створюють проблеми для виплат.

Чи передбачена гуманітарна допомога для ВПО?

Відповідно до довідки ми видаємо й продуктові набори, які можна отримати, звернувшись до тих чи інших територіальних центрів. Продуктовий набір для ВПО ми видаємо один раз на два тижні.

Де можуть проживати ВПО?

ВПО проживають як в наших комунальних установах (здебільшого в дитячих садках, спортивних школах), так і у своїх друзів, знайомих чи тих, хто їх прихистив. Люди, які прихистили ВПО, отримують грошову компенсацію.

Як підтверджується факт переміщення особи?

Ми перевіряємо документ, що посвідчує особу, і реєстрацію людини. Реєстрація перевіряється в будь-який спосіб, що може довести проживання людини в тому чи іншому районі ведення бойових дій. Тому не обов’язково мати штамп. Ми розуміємо, що люди потрапили під обстріл, попали в зону бойових дій. Але основний документ посвідчення особи — це паспорт. Адже якщо немає цього документа, то ми не зареєструємо в базі ВПО. Людині потрібно буде відновити паспорт.

Чи передбачена допомога тим, хто бажає надати прихисток?

Хто бажає надати прихисток ВПО, тобто взяти на квартиру людей, реєструється на відповідному сайті та подає документи в районну адміністрацію. Таким людям видається компенсація в розмірі 450 грн в місяць на одну ВПО. Компенсація видається на тих людей, які мають довідку ВПО. Поки людина не отримала цю довідку, господар квартири не зможе отримати за неї компенсацію.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

Джерело