Яке сьогодні церковне свято

21 січня православна церква вшановує пам’ять преподобномученика Григорія Чудотворця Печерського. Він був ченцем Києво-Печерського монастиря, вмів зцілювати людей та пророкував у часи Київської Русі.

Прийняв чернечий постриг близько 1064 року від преподобного Феодосія. Залишився після цього в Печерському монастирі, де прославився завдяки своїм чеснотам і дару провидця.

Церковне свято 21 січня: день пам’яті преподобномученика Григорія Чудотворця Печерського

Різні дані свідчать, що чернець також вмів творити чудеса. Наприклад, за одним із церковних переказів він однією молитвою до Господа зумів зупинити злодіїв, які проникли в келію. Вони відразу заснули на п’ять днів. Ще одного разу зловмисники захотіли вкрасти з саду Григорія плоди з дерев, але він побачив їх і лише одним словом перетворив на камені. Так простояли вони 2 дні. При цьому преподобномученик Григорій завжди прощав кривдників. Цікаво, що після розмови з ним, вони завжди залишалися при монастирі, допомагали ченцям, виконували різноманітну роботу.

В третій раз погані люди вирішили посміятися з ченця і спробували виманити у нього подарунки, щоб ніби то врятувати цим від смерті свого товариша. Подарунки вони отримали, але того ж вечора вигадана ними історія стала реальністю.

Одного разу на березі річки Дніпро зустрів блаженний Володимира Мономаха і Ростислава Всеволодовича. Вони якраз збиралися йти походом на половців. Старець перед цим побачив в своїх видіннях, що чекає на них смерть і почав розповідати про бачене. Але з нього лише посміялися зброєносці Ростислава. Сам же князь в сказанному побачив загрозу собі, а тому наказав ченця втопити. Сталося це 1093 року.

Коли князі перейшли річку Стугну в Треполі і почали бій з половцями, то зрозуміли, що не зможуть подолати їх. Почали втікати. Володимир Мономах перебрався через річку, а Ростислав і його зброєносці загинули в її водах.

Сьогодні чудотворні мощі преподобномученника Григорія зберігаються в Ближніх печерах Києво-Печерського монастиря. За легендою після утоплення його тіло чудесним способом опинилося в його замкненій келії.

Народні традиції 21 січня

В народі 21 січня святкували Провід коляд, або як цей день ще називали “Розданий”. Якраз завершувався цикл різдвяних свят. За звичаями все ще тривали святкування, а на святкових столах можна було побачити різноманітні м’ясні страви. Існувала цікава приказка, пов’язана з 21 січня: “Тiк i притiк починок приволiк”. Саме з цього дня жінки поверталися до ткацтва і прядіння. Якщо людина недужала, обов’язково молилися Григорію. Вірили, що тоді хвороба скоро відступить. 

Народні прикмети 21 січня

Запотіли вікна в хаті, чекайте на відлигу.

Дме 21 січня південний вітер, літом будуть часті грози і дощі.

Ясний та сонячний день означає сухий та спекотний серпень.

Якщо 21 січня почалася заметіль, найближчим часом негода посилиться.

Що не можна робити 21 січня

21 січня (в день пам’яті преподобномученника Григорія) і до закінчення Святок заборонялося виконувати будь-яку важку фізичну працю.

Дата вважалася несприятливою для початку подорожі.

Джерело