З 22 по 26 листопада у Житомирі в рамках "Косенківського тижня" відзначають 125 річницю з дня народження композитора, піаніста та педагога Віктора Косенка. До цієї дати у Житомирському музичному фаховому коледжі, який носить ім'я Віктора Косенка, відкрили постійно діючу фотодокументальну експозицію, присвячену композиторові.

Розробляла та наповнювала експозицію старша наукова співробітниця Житомирського обласного краєзнавчого музею Людмила Журавська.

"Максим Рильський сказав: відзначати ювілеї потрібно, бо це ще одна нагода розказати про нашу культуру усьому світові. Нині ми відзначаємо ювілейну дату видатної людини, про котру обов'язково потрібно говорити, адже це був геній, талант якого визнали на світовому рівні. І говорити про нього маємо саме тут, у Житомирі, де Віктор Косенко провів, як сам він писав, кращі роки свого життя. Ми знаємо, що тут він дав свій перший концерт, викладав фортепіано у музичному училищі, яке нині носить його ім'я. Я рада, що дирекція краєзнавчого музею запросила мене зайнятися цим проєктом, бо це було надзвичайно цікаво. Настільки, що ми вирішили продовжити роботу над виставкою, адже біографія цього видатного композитора недостатньо досліджена", – каже Людмила Журавська.

У Житомирі упродовж тижня відзначають 125-річчя з дня народження композитора Віктора Косенка

За словами Людмили Журавської, наразі виставку облаштували у читальній залі коледжу, але з часом організатори планують розширити експозицію і перетворити її у повноцінний музей Віктора Косенка. Роботу вели не лише над фактичним наповненням виставки, а й над її художнім оформленням, яке створював житомирський митець – заслужений художник України Юрій Дубінін.

"Житомир не просто відкрив нову виставку, він збагатився нею, адже Віктор Косенко – видатний не лише український, а й європейський композитор, який підніс українську культуру до європейського рівня, – говорить директор меморіальної квартири-музею Віктора Косенка у Києві Володимир Мудрик. – І це не просто слова. До нашого музею часто приїжджають виконавці, котрі гастролюють за кордоном. Так от, вони розповідають, що в різних країнах публіка надзвичайно тепло сприймає музичні твори Косенка".

"Віктор Косенко був генієм, але сам він ніколи не ставив себе поперед інших. Він був скромною, тихою і надзвичайно працьовитою людиною, яка була безмежно закохана в мистецтво. Я пишаюся, що ми маємо можливість досліджувати його творчість і хай повільно, але робимо все, аби пам'ять про цю унікальну особистість жила – щоб житомиряни більше знали про того, хто своїм талантом прославив не лише наш край, а й всю Україну", – сказала на відкритті виставки старша викладачка музичного коледжу імені Віктора Косенка Любов Синяк.

За словами організаторів, до кінця року вони продовжать наповнювати виставку новими експонатами, після чого там будуть проводити екскурсії для усіх бажаючих.

Також в рамках "Косенківського тижня" 24 листопада о 14.00 для викладачів та студентів закладів мистецької освіти Житомирщини проходитиме онлайн-захід "Слухаємо та граємо Косенка". А о 15.00 можна буде переглянути онлайн-трансляцію гала-концерту лауреатів та дипломантів Першого відкритого конкурсу камерної музики до 125-річчя Віктора Косенка.

25 листопада в онлайні проходитиме мистецька імпреза "Косенко і Житомир". І упродовж усього "Косенківського тижня" у житомирському громадському транспорті транслюють записи просвітницького музичного подкасту, присвяченого ювілею композитора.

Що відомо Віктор Косенко – український композитор, піаніст, педагог. Народився у 1896 році в Санкт-Петербурзі. Дитинство провів у Варшаві. У шестирічному віці, ще не знаючи нот, з голосу грав "Патетичну сонату" Бетховена. У 1918 році Віктор Косенко закінчив Петербурзьку консерваторію, директор якої високо оцінив його талант, звільнивши від плати за навчання. В консерваторії Косенко вчився одразу на двох факультетах – фортепіанному та композиторському. У 1918 році Косенко переїхав до рідних у Житомир. Тут він пише та виконує музичні твори, виступає солістом та акомпаніатором, викладає у місцевому музичному училищі, котре нині носить його ім'я. У 1929 році Віктор Косенко переїжджає до Києва працювати викладачем Музично-драматичного інституту імені М.Лисенка, який згодом реорганізували у консерваторію. У 1935 році під час сталінських репресій твори композитора вилучили з продажу і заборонили їх виконувати. Тоді ж відбувся останній прижиттєвий авторський концерт Косенка, який він провів зі своєї квартири. Помер Віктор Косенко у 1938 році. Йому був 41 рік. Похований на Байковому кладовищі в Києві. У 1938 році за ініціативи поета Максима Рильського у київській квартирі Віктора Косенка відкрили меморіальний кабінет-музей композитора. У 1964 році музей отримав статус народного, у 2007 році – державного. Ім'я Віктора Косенка носить Житомирський музичний фаховий коледж, Київська дитяча музична школа № 3 та вулиці у Києві та Житомирі. У 2001 році було засновано мистецьку премію імені Віктора Косенка за значні творчі досягнення в галузі музики для дітей та юнацтва.

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram та Instagram

Джерело