Комплексна енергомодернізація багатоквартирного будинку можлива завдяки впровадженню державної програми підтримки, у межах якої лучани можуть здійснити утеплення та, відповідно, зменшити витрати на теплопостачання.

Про це в програмі "Радіодень" на "Українському радіо. Луцьк" розповів директор Центру енергоефективності у Луцьку Артем Павлюк.

Перші кроки до утеплення будинку: що робити

Перш за все потрібно створити і провести загальні збори щодо участі у держпрограмі, яка дає можливість зекономити кошти на утепленні будинку, – каже Артем Павлюк.

Як лучанам зробити будинок енергоефективним. Відповідь експерта та досвід ОСББ

"Після рішення загальних зборів, а треба зібрати 2/3 кількості голосів, треба провести енергоаудит. Тобто, фахівець робить діагностику будинку та визначає, які є втрати в будинку та які заходи необхідно провести. В енергетичному сертифікаті фахівець зазначає клас енергозбереження будинку, питоме споживання, рекомендаційний звіт по заходах, які потрібно впровадити", – зазначив директор Центру енергоефективності у Луцьку.

Після отримання рекомендаційного звіту від фахівця щодо необхідного комплексу заходів, говорить директор Центру енергоефективності в Луцьку, власники квартир приймають рішення щодо обраного пакета програми. У програмі, зі слів Артема Павлюка, є два пакети – легкий (А) та комплексний (Б).

У пакет "А" входить:

встановлення загальнобудинкового лічильника; встановлення або модернізація ІТП (індивідуальних теплових пунктів); заміна або теплоізоляція труб; встановлення автоматичних балансувальних клапанів (для того, аби відрегулювати температуру в кожній квартирі більш-менш однаково).

У пакет "Б" входить:

весь перелік заходів, який зазначений у пакеті "А"; ремонт даху; утеплення горища; встановлення вікон в місцях загального користування; утеплення стін.

Після обраного переліку послуг, які в рамках програми потрібно реалізувати впродовж двох років, каже фахівець, ОСББ подає документи до Фонду енергоефективності для схвалення заявки.

"Обираючи один із пакетів, робиться проєктно-кошторисна документація, де проєктант складає конкретну вартість окремого заходу та всіх в комплексі. Далі люди обирають підрядну організацію, яка запропонує меншу ціну за модернізацію. Загалом уся ця процедура є тривалою", – розповів директор Центру енергоефективності в Луцьку.

Скільки економлять ОСББ після модернізації: приклад будинку на Конякіна

Зі слів Артема Павлюка, утеплені будинки мають вищу температуру на сім градусів, ніж ті, які заходи з енергоефективності не впровадили.

"Так, як у нас ще не всі будинку отримали тепло, в них дуже велика різниця в температурах. Тобто зараз у них комфортна температура в межах 20-21 градуса тепла і їм не потрібно поки що використовувати енергоресурси для утеплення будинку. Вже за рахунок цього утеплення люди починають економити", – говорить експерт з енергоефективності.

Прикладом економії на теплопостачанні, зі слів Артема Павлюка, є утеплений будинок на вулиці Конякіна, 29.

"Збоку біля того будинку є не утеплений, який платить 44 грн/кв.м за тепло. На Конякіна, 29 люди платять 20 грн за квадратний метр за тепло", – додав директор Центру енергоефективності у Луцьку.

Підписи на утеплення зібрали за один день, – голова ОСББ

Одному з тих ОСББ у Луцьку, котрому вдалося впровадити енергоощадні заходи завдяки державній програмі, є ОСББ у п'ятиповерховому будинку на проспекті Відродження, 10А", – розповіла його голова Людмила Матвійків.

"Вдалося це зробити, адже перш за все це було бажання мешканців. Головними ініціаторами у нас були пенсіонери. Я ходила збирати підписи на утеплення фасаду. Підписи зібрала за один день: до обіду підписувалися пенсіонери, після обіду – ті, хто прийшов з роботи. І на ранок все готово",

З її слів, аналогічну цілеспрямованість щодо комплексної енергомодернізації показали й співвласники будинку на проспекті Відродження, 14, де станом на жовтень цього року провели утеплення даху, утеплили три стіни та зробили модернізацію теплового пункту.

Довідково: Луцьк – перше місто в Україні де запровадили місцеву програму підтримки енергоефективних заходів для ОСББ, що дало результаті у сфері енергоощадження цих будинків.Перший в Україні Центр енергоефективності відкрився у Луцьку в 2016 році.

Читайте також: " У скількох будинках у Луцьку є ІТП і як вони працюють"

Термінові новини та щоденні інформаційні підсумки читайте в Telegram та Viber Суспільного Волині.

Джерело